Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna seria oszustw na terenie Dolnego Śląska

Data publikacji 06.11.2024

Fałszywy członek rodziny, pracownik banku, policjant czy broker to wciąż popularne metody działania oszustów. Tylko minionej doby, mieszkańcy kilku powiatów z Dolnego Śląska stracili swoje oszczędności w łącznej kwocie prawie 400 tysięcy złotych. Policjanci apelują o zachowanie rozwagi przy lokowaniu pieniędzy na platformach inwestycyjnych pod namową kontaktujących się telefonicznie doradców, a otwieranie przesłanych linków może zagrażać bezpieczeństwu posiadanych na urządzeniu danych.

Tylko minionej doby dolnośląscy policjanci odnotowali kilka zgłoszeń dotyczących popełnionych oszustw. Mimo licznych apeli kierowanych przez policjantów za pośrednictwem najróżniejszych kanałów informacyjnych, wciąż zdarzają się osoby, które pod wpływem emocji dają wiarę telefonicznym oszustom i w konsekwencji przekazują im oszczędności swojego życia, a nawet zaciągają dodatkowe zobowiązania.

Na terenie powiatu polkowickiego 55-latek powiadomił, iż nieznani mu sprawcy, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podając się za pracownika banku oraz funkcjonariusza Policji, doprowadzili go do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Rozmówcy nakłonili go by udał się do banku, gdzie zawarł umowę kredytową na kwotę 55000 a następnie całą kwotę   kredytu wpłacił ww wpłatomacie poprzez podawane kody Blik.

We Wrocławiu 57-letni mężczyzna powiadomił o bardzo podobnym zdarzeniu, lecz w jego przypadku, ostateczna kwota przekazana oszustom wyniosła ponad 27 tysięcy złotych.

70-letnia mieszkanka powiatu oleśnickiego zawiadomiła, że została oszukana przez mężczyznę podającego się za funkcjonariusza policji. Pod pozorem prowadzonej akcji przeciwko oszustom nakłonił kobietę do przekazania w miejscu zamieszkania innemu mężczyźnie pieniędzy w kwocie 35 tysięcy złotych.

Natomiast 37-letni mieszkaniec Wrocławia powiadomił, że kobieta, którą poznał poprzez jeden z portali randkowych, nakłoniła go do zainwestowania pieniędzy w zakup kryptowalut. Oczywiście zysku z tej transakcji nie było, a zainwestowanych pieniędzy w kwocie 280 tysięcy złotych nie dało się odzyskać.

Oszuści nadal wykorzystują podszywanie się pod przedstawicieli instytucji, aby wyłudzić pieniądze lub dokonać kradzieży kosztowności. Aby nie paść ofiarą tego typu przestępstwa stosuj zasady bezpieczeństwa:

  • OSZUŚCI zawsze kontaktują się telefonicznie, podszywając się pod Twoich bliskich, policjanta, prokuratora czy pracownika banku,
  • NIE PRZEKAZUJ nikomu pieniędzy i kosztowności
  • ROZŁĄCZ SIĘ!
  • ZWERYFIKUJ czy Twoi bliscy potrzebują TWOICH PIENIĘDZY
  • POWIADOM Policję osobiście lub pod numerem telefonu 112

Ostrzeż swoich bliskich i znajomych, oni też mogą stracić oszczędności swojego życia.

st. asp. Aleksandra Pieprzycka
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

 

Powrót na górę strony