Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stop hejtowi wśród dzieci i młodzieży!

Hejt jest w dzisiejszych czasach zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Stosują go niestety przede wszystkim młodzi ludzie. Dlatego, w ramach szeroko zakrojonych działań prewencyjnych ząbkowiccy policjanci spotykają się zarówno z dziećmi jak i młodzieżą, aby uświadomić młodym ludziom, że hejt i nienawiść są brutalnym dowodem na to, że internetowe słowo potrafi krzywdzić. Wczoraj, takie spotkanie ząbkowicki dzielnicowy przeprowadził w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śląskich.

W dniu wczorajszym 12 listopada br., ząbkowiccy policjanci spotkali się z młodzieżą w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Ząbkowicach Śląskich by podjąć niezwykle ważny i aktualny temat hejtu, przemocy słownej i mowy nienawiści.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się jak wielką moc mają słowa i jak bardzo potrafią ranić. Policjanci omówili jak rozpoznawać i reagować na hejt, a także gdzie szukać wsparcia, jeżeli ktoś doświadcza przemocy słownej. Mundurowi podkreślili znaczenie szacunku, empatii oraz odpowiedzialności za słowa, które wypowiadamy szczególnie w przestrzeni internetowej, gdzie hejt i mowa nienawiści często przybiera na sile.

Podczas spotkania młodzież mogła również zadawać pytania i dzielić się swoimi doświadczeniami, co pomogło stworzyć atmosferę otwartości i zrozumienia.

Takie warsztaty to cenna inicjatywa, która buduje świadomość młodych ludzi oraz uczy ich odpowiedzialności i szacunku wobec innych. Ich celem jest uwrażliwienie młodzieży na konsekwencje negatywnego zachowania w sieci oraz codziennych relacjach, a także uświadomienie konsekwencji braku empatii i nieprzemyślanych zachowań.

Pamiętajmy, że Hejt to zjawisko społeczne o ewidentnie negatywnym wydźwięku mogące przybierać różne formy. To nie tylko słowa, lecz memy lub zmodyfikowane zdjęcia, czy nagrania. Niezmiennie najbardziej popularnym sposobem rozpowszechniania hejtu jest sieć internetowa z uwagi na ogromny zasięg, jak również anonimowość. Ofiarami hejtu mogą pojedyncze osoby, grupy osób, a nawet instytucje.

Przed hejtem można i należy się bronić. Polski system prawa nie dysponuje instrumentami służącymi do zwalczaniu hejtu. Oznacza to konieczność korzystania z ogólnych rozwiązań prawnych funkcjonujących w systemie prawa. Ochrona prawna, jaką funkcjonariusz może uzyskać, uwarunkowana jest sytuacją faktyczną każdej sprawy. Należy zwrócić uwagę, iż ochrona ta będzie przebiegała odmiennie dla sytuacji, gdy hejt będzie dotyczył osób indywidualnych, a inaczej, gdy całej formacji lub tylko poszczególnych jednostek organizacyjnych Policji.

st. asp. Łukasz Porębski

Źródło: KPP w Ząbkowicach Śląskich
asp. szt. Katarzyna Mazurek
tel. 608 086 826

  • spotkanie policjanta i policjantki z trzema młodymi dziewczynami
  • mężczyzna przemawia a młodzież siedząca na fotelach słucha
  • na pierwszym planie rękaw kurtki policyjnej z naszywką wydziału prewencji policji w tle młodzież i przemawiający do nich mężczyzna
Powrót na górę strony