Bieżące informacje

Wjechał rowerem pod zamknięte rogatki – za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany wysokim mandatem

Data publikacji 25.11.2024

Wiedział, że zbliża się do przejazdu kolejowego, widział też migający sygnalizator, a pomimo to zlekceważył znak świetlny na strzeżonym przejeździe kolejowym w Oławie. 38-latek swoją nieprzemyślaną decyzję tłumaczył krótką przerwą w pracy. Za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany mandatem w kwocie 2 tysięcy złotych. Pamiętajmy droga hamowania pociągu to kilkaset metrów, a jego szerokość nie jest równa szerokości torów. Zbliżając się do przejazdu zachowajmy więc zasadę ograniczonego zaufania, ponieważ rogatki lub sygnalizacja mogą zostać uszkodzone. Zatrzymajmy się i żyjmy!

W miniony czwartek, 21 listopada br., około godziny 12: 30 w Oławie przy ul. Klińskiego funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Powodem podjęcia czynności wobec 38-latka był przejazd przed zamknięte rogatki. Na domiar złego, na sygnalizatorze błyskało już czerwone światło, natomiast rowerzysta nie zwracając uwagi na bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników ruchu, wjechał rowerem pomiędzy zamknięte rogatki.
38-latek w trakcie kontroli swoje karygodne zachowanie tłumaczył krótką przerwą w pracy i chęcią szybkich zakupów śniadaniowych. Mieszkaniec powiatu oławskiego za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany mandatem w kwocie 2 tysięcy złotych.

Przypominamy ❗❗
Osoby popełniające wykroczenia drogowe w rejonach przejazdów kolejowych muszą się liczyć z konsekwencjami, policjanci z całą stanowczością będą reagować na:

  • naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone,
  • zatrzymanie pojazdu na przejeździe kolejowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu,
  • wjeżdżanie na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
  • wyprzedzanie pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim,
  • omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przed przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu,
  • niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych (w tym „stop”, „stop pierwszeństwa”, „sygnał czerwony pulsujący”) ,
  • wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie.

Każdy przejazd kolejowy wymaga od uczestników ruchu maksymalnej uwagi i przestrzegania przepisów. Nie warto ryzykować życia i zdrowia dla kilku zaoszczędzonych minut.

st. asp. Łukasz Porębski

Źródło: KPP w Oławie
asp. szt. Wioletta Polerowicz
tel. 605 316 497

 

Powrót na górę strony