Obywatelskie ujęcie nietrzeźwego kierującego
Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji świadków kompletnie pijany kierowca Audi trafił w ręce policjantów. Urządzenie pomiarowe wskazało ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Na domiar złego sprawdzenie w policyjnych systemach potwierdziło, że 32-latek posiada aktywny sądowy zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi. Za popełnione przestępstwa 32-latek niebawem odpowiedział przed sądem. Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu postępowania karnego.
Do obywatelskiego zatrzymania nietrzeźwego kierującego doszło w minioną sobotę, 30 listopada br., w Bolkowie.
Z relacji świadków wynikało, że kierujący samochodem marki Audi wjeżdżając na parking posiadał problem z wykonywaniem podstawowych manewrów, a co grosze zachowaniem prostolinijnego toru jazdy. Natomiast kiedy już wysiadł z pojazdu świadkowie zauważyli, że mężczyzna posiada również problem z przemieszczaniem się, co jednoznacznie utrwaliło ich w przekonaniu, że kierowca jest nietrzeźwy.
Na tej podstawie świadkowie zdarzenia widząc całe zdarzenie chcąc udaremnić możliwość odjechania mężczyzny, wyciągnęli kluczyki ze stacyjki, a następnie o całym zdarzeniu powiadomili Policję.
Bezpośrednio po otrzymaniu informacji dyżurny stanowiska kierowania Komendy Powiatowej Policji w Jaworze we wskazane w zgłoszeniu miejsce wysłał patrol. W toku prowadzonych czynności na miejscu policjanci potwierdzili, że kierującym był 32-latek, który został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Niestety urządzenie pomiarowe wykazało stężenie ponad 2 promili. Na domiar złego sprawdzenie w policyjnych systemach potwierdziło, że 32-latek posiada aktywny sądowy zakaz poruszania się pojazdami mechanicznymi.
Na podstawie zebranego do sprawy materiału dowodowego mężczyzna usłyszał już zarzuty. Niebawem o jego losie zdecyduje sąd.
Na uznanie i pochwałę zasługuje obywatelska postawa świadków dzięki, którym być może nie doszło do kolejnej tragedii na drodze.
Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.
Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o każdym niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał!
st. asp. Łukasz Porębski
Źródło: KPP w Jaworze
podkom. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942