Bieżące informacje

Dzień z policjantem ruchu drogowego

Data publikacji 04.12.2024

Praca policjanta jest bardzo ciekawa, ale najbardziej zawsze interesuje Was charakter służby tzw. drogówki. Poniżej przedstawimy właśnie jeden dzień ze służby policjanta służby ruchu drogowego. Zapraszamy do lektury oraz obejrzenia filmu.

Często pytacie nas jak wygląda służba w „drogówce”. To ten wydział najczęściej interesuje zaciekawionych naszą służbą. A jak wygląda taki jeden dzień policjanta Wydziału Ruchu Drogowego? Przykładowo 8-godzinna zmiana zaczyna się o godz. 6 w siedzibie Wydziału Ruchu Drogowego. Funkcjonariusz zakłada mundur i pobiera broń. Następnie stawia się na odprawie, podczas której dowiaduje się jakie zadania zostają mu przydzielone na ten dzień. Dalej udaje się w rejon zgodnie z wytycznymi otrzymanymi od przełożonego w trakcie odprawy. Część funkcjonariuszy jedzie w miejsca wyznaczone, w których bardzo często prowadzone są różnorodne działania oraz akcje dot. np. kontroli stanu trzeźwości, prędkości, kontroli stanu technicznego autobusów czy pojazdów ciężarowych. Działania planowane są dużo wcześniej po to, by wzięło w nich udział jak najwięcej funkcjonariuszy.

Jakie ma zadania policjant z drogówki? Najważniejszym jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach oraz współdziałanie z policjantami z innych wydziałów czy innymi służbami. Najczęściej można zobaczyć policjantów „drogówki” przy wykonywaniu czynności związanych z zabezpieczeniem
i obsługą zdarzeń drogowych.

To nie jedyne zadanie mundurowych. Często, ze względu na wzmożony ruch kołowy lub awarię sygnalizacji świetlnej, podejmują ręczną regulację ruchem na skrzyżowaniach. Ponadto oprócz patrolowania wyznaczonej trasy bądź rejonu, funkcjonariusze często zabezpieczają przejazdy osób szczególnie chronionych, przemieszczających się w kolumnie pojazdów uprzywilejowanych. Dokonują również kontroli przewozów towarów niebezpiecznych. Uczestniczą również w działaniach prewencyjnych oraz w szerzeniu profilaktyki wśród dzieci, młodzieży czy seniorów. Realizują też zadania postawione w różnych kampaniach ogólnopolskich nawiązujących do bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także zabezpieczają wyścigi kolarskie, samochodowe itp.

Dodatkowo, oprócz wyznaczonych z góry zadań, funkcjonariusze realizują interwencje tzw. bieżące czyli te od osób informujących np. o nieprzestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Wszechstronność funkcjonariuszy pionu ruchu drogowego jest ogromna. Po tych kilku słowach powyżej nie powinni kojarzyć się nam już tylko z kontrolowaniem auta na drodze. To tylko jeden z elementów ich pracy. Służba nie zawsze kończy się po 8 godzinach. Wszystko zależy od tego jak skomplikowane zdarzenia czy zadania napotka na swojej drodze policjant ruchu drogowego.

 

asp. szt. Monika Kaleta
 

Źródło: Wydział Ruchu Drogowego

Film Dzień z policjantem ruchu drogowego

Opis filmu: OPIS FILMU W ZAŁĄCZONEJ DESKRYPCJI

Pobierz plik Dzień z policjantem ruchu drogowego (format mp4 - rozmiar 49.54 MB)

Powrót na górę strony