Bieżące informacje

Zarzuty dla driftera. Efektem wprowadzenia pojazdu w poślizg było uszkodzenie betonowej kostki

Data publikacji 06.12.2024

Do Komendy Powiatowej Policji w Lubinie wpłynęło zawiadomienie w sprawie uszkodzenia kostki betonowej. Czynu miał dokonać kierowca BMW, który na pustym parkingu wprowadził pojazd w kontrolowany poślizg, czyli tak zwany „drift”. Do sprawy zatrzymany został 21-latek, który w toku czynności procesowych przyznał się do zarzucanego czynu. Na tej podstawie 21-latek musi liczyć się z konsekwencjami w postaci wysokiej kary grzywny oraz obowiązkiem naprawy szkody, czyli zapłaty na rzecz pokrzywdzonego pieniędzy w kwocie 2800 złotych. Przypominamy, że za driftowanie, czyli celowe wprowadzanie pojazdu w poślizg można dostać nie tylko mandat, ale i stracić prawo jazdy.

Jeszcze na początku listopada br., do Komendy Powiatowej Policji w Lubinie wpłynęło zawiadomienie w sprawie uszkodzenia kostki betonowej na parkingu przyległym do jednego z lokalnych marketów. Opisanego czynu miał dokonać kierowca samochodu osobowego marki BMW, który umyślnie i celowo wprowadzał pojazd w poślizg poruszając się tym samym, tak zwanym „driftem”. W toku prowadzonych czynności policjanci ustalili, że wartość uszkodzonego mienia właściciel terenu wycenił na kwotę 2800 zł.

Bezpośrednio po otrzymaniu zgłoszenie lubinscy policjanci przystąpili do czynności zmierzających do wytypowania, a następnie zatrzymania sprawcy czynu. Dość szybko do sprawy został zatrzymany 21-latek.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego w toku prowadzonych czynności procesowych mężczyzna przyznał się do zarzucanego czynu. W swoich wyjaśnieniach skorzystał z prawa do dobrowolnego poddania się karze.  Na tej podstawie 21-latek musi liczyć się z konsekwencjami w postaci wysokiej kary grzywny oraz obowiązkiem naprawy szkody, czyli zapłaty na rzecz pokrzywdzonego pieniędzy w kwocie 2800 złotych.

Przypominamy, że za driftowanie, czyli celowe wprowadzanie pojazdu w poślizg można dostać nie tylko mandat, ale i stracić prawo jazdy.

Pierwszą konsekwencją driftu jest narażenie się na mandat. Policja traktuje drift jako naruszenie przepisów drogowych. Kwota mandatu może się różnić, ale często jest to wysoka suma, która musi zostać zapłacona jako kara za popełnienie tego wykroczenia.

Poza mandatem drift może również skutkować innymi konsekwencjami prawno- karnymi. Jeżeli drift prowadzi do spowodowania wypadku lub uszkodzenia mienia, kierowca może zostać oskarżony o:
    • nieumyślne spowodowanie szkody;
    • naruszenie bezpieczeństwa drogowego.

To może prowadzić do poważniejszych kar, takich jak grzywny, utrata prawa jazdy, a nawet utrata wolności, szczególnie jeśli skutki driftu są poważne. Należy również pamiętać, że drift może zagrażać nie tylko kierowcy, ale także innym użytkownikom drogi. Brak kontroli nad pojazdem podczas driftu może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji i poważnych wypadków. Dlatego policja egzekwując prawo traktuje drift jako poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i podejmują działania mające na celu jego eliminację.

Za takie zachowanie kierowca może zostać ukarany mandatem od 200 do nawet 5 000 złotych. Drift na publicznych drogach jest nie tylko niebezpieczny, ale również nielegalny.

Osoby zainteresowane driftowaniem powinny szukać legalnych i bezpiecznych miejsc do uprawiania tej formy jazdy, takich jak tor wyścigowy. Ważne jest, aby pamiętać o konsekwencjach prawnych i moralnych driftu oraz ochronie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg.

Jaki mandat za drift na parkingu?

Artykuł 86 i artykuł 98 Kodeksu Wykroczeń w Polsce dotyczą kwestii związanych z celowym poślizgiem (driftem) na drodze.
Oto informacje na ten temat:

    • Artykuł 86 Kodeksu Wykroczeń: "Kto prowadzi pojazd mechaniczny w sposób zagrażający bezpieczeństwu w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny."
    • Artykuł 98 Kodeksu Wykroczeń: "1. Kto prowadzi pojazd mechaniczny w sposób naruszający przepisy ustawy o ruchu drogowym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny."

Jeżeli czyn określony w ust. 1 został popełniony w ruchu zbiorowym, kara ograniczenia wolności albo grzywny może być orzeczona również wówczas, gdy sprawca został skazany za inne wykroczenie popełnione w tym samym czasie lub na tym samym terytorium."

Obydwa artykuły odnoszą się do sytuacji, w których kierowca prowadzi pojazd w sposób zagrażający bezpieczeństwu lub naruszający przepisy ruchu drogowego. Celowy poślizg, taki jak drift, może być uznany za naruszenie tych przepisów. Zgodnie z artykułem 86 Kodeksu Wykroczeń, jeśli drift stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, kierowca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny. Artykuł 98 Kodeksu Wykroczeń dotyczy ogólnego naruszania przepisów ruchu drogowego. Jeśli drift jest popełniony w sposób naruszający przepisy ustawy o ruchu drogowym, kierowca może ponieść odpowiedzialność karną w postaci aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

st. asp. Łukasz Porębski

Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Krzysztof Pawlik
tel. 601 974 322

 

Powrót na górę strony