Jechali hulajnogą elektryczną i zderzyli się z samochodem osobowym
Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w Lwówku Śląskim. Ze wstępnych ustaleń przeprowadzonych przez mundurowych na miejscu zdarzenia wynika, że kierujący hulajnogą elektryczną 17-latek wbrew obowiązującym przepisom jako pasażera zabrał 15-latkę i znajdując się na skrzyżowaniu ulic nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo poruszającej się osobowym volkswagenem. Przypominamy, że użytkowników hulajnóg elektrycznych również obowiązują przepisy drogowe. Stosując się do nich dbamy o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego.
W minioną niedzielę, 8 grudnia 2024 r., kilka minut przed godziną 20.00 dyżurny stanowiska kierowania Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim otrzymał zgłoszenie z treści, którego wynikało, że przy skrzyżowaniu ulic Przyjaciół Żołnierza oraz Alei Wojska Polskiego doszło do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego oraz hulajnogi elektrycznej. Zadysponowany na miejsce patrol niestety potwierdził otrzymane zgłoszenie. W toku prowadzonych czynności policjanci ustalili, że 17-latek, który poruszał się hulajnogą elektryczną wbrew obowiązującym przepisom jako pasażera zabrał 15-latkę i znajdując się na skrzyżowaniu ulic nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo poruszającej się samochodem osobowym marki Volkswagen.
Niestety w wyniku zdarzenia 15-latka, która poruszała się bez kasku ochronnego w wyniku poniesionych obrażeń wymagała hospitalizacji, powyżej 7 dni, co oznacza, że zdarzenie drogowe zostało zakwalifikowane jako wypadek drogowy. Mundurowi ustalili również, że uczestnicy wypadku byli trzeźwi.
Pracujący na miejscu policjanci wykonali oględziny pojazdów biorących udział w zdarzeniu. Zabezpieczone zostały wszystkie ujawnione ślady. Prowadzone postępowanie pozwoli na ustalenie dokładnych okoliczności i przyczyn tego zdarzenia.
Przypominamy !
- kierujący hulajnogą elektryczną jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną do 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną do 20 km/h;
- kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:
- o jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
- o zachowanie szczególnej ostrożności,
- o ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszym.
Ponadto kierującemu hulajnogą zabrania się przewożenia innej osoby, zwierzęcia oraz ładunku lub holowania innego pojazdu.
Ponadto do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.
st. asp. Łukasz Porębski
Źródło: KPP w Lwówku Śląskim
sierż. szt. Olga Łukaszewicz
tel. 600 266 063