Bieżące informacje

Na czym polega proceder związany z fałszywymi inwestycjami

Data publikacji 12.12.2024

Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach, poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą specjalnego oprogramowania, to dziś częste sposoby działania oszustów. Często zdarza się, że przeglądając informacje w sieci czy na portalach społecznościowych można znaleźć reklamy promujące szybki zysk poprzez zakup akcji równych spółek. Chcąc uzyskać więcej informacji o danej inwestycji należy zadzwonić na wskazany w ogłoszeniu numer telefonu bądź wypełnić formularz zgłoszeniowy zostawiając w nim swoje dane kontaktowe. Następnie odbywa się rozmowa telefoniczna z rzekomym konsultantem.

Nigdy nie mamy pewności z kim tak naprawdę rozmawiamy i jakie są zamiary tego rozmówcy, dlatego nieustannie należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Zazwyczaj pierwszą czynnością, jaką musi zrobić zainteresowana ofertą osoba to przelew określonej w rozmowie kwoty pieniędzy na wskazane konto bankowe.

Następnie ponownie następuje kontakt z konsultantem i uzyskanie kolejnych instrukcji i obietnic związanych z ogromnym i szybkim zyskiem. W tej części rozmowy najczęściej pojawia się konieczność zainstalowania na urządzeniu mobilnym aplikacji, która ma służyć do obsługi inwestycji i łatwiejszego kontaktu z brokerem. W rzeczywistości natomiast instalowany zostaje program do zdalnego pulpitu czyli taki, który pozwala innym osobom podejrzeć co dzieje się na urządzeniu inwestora. Wtedy właśnie następuje przechwycenie przez oszusta danych do logowania do bankowości elektronicznej i w konsekwencji opróżnienie z pieniędzy konta próbującej inwestować w akcje.

Chcesz zainwestować swoje pieniądze w akcje lub udziały w głośnych przedsięwzięciach? Uważaj! Możesz paść ofiarą oszustwa!

Przestępcy często podszywają się pod przedstawicieli wielkich inwestycji i oferują w nich udziały oraz obietnice łatwego i szybkiego zysku.

Stosuj zasady bezpieczeństwa:

    1. NIE UFAJ obietnicom szybkiego i łatwego zysku
    2. ZWERYFIKUJ podmiot, któremu powierzasz pieniądze
    3. CHROŃ swoje dane, loginy i hasła
    4. NIE ZEZWALAJ na dostęp do swojego urządzenia innym osobom
    5. KORZYSTAJ tylko ze sprawdzonych instytucji finansowych

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony