Funkcjonariusze KWP we Wrocławiu wyróżnieni brązowym medalem „za Zasługi dla Policji”
W Komendzie Głównej Policji odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy powstania w Policji systemu ochrony praw człowieka. Wśród wyróżnionych znaleźli się Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu ds. ochrony praw człowieka nadkom. dr Bartłomiej Majchrzak oraz funkcjonariusz Zespołu ds. Ochrony Praw Człowieka KWP we Wrocławiu st. asp. Bartosz Wanot. W ciągu 20 lat pracy pełnomocników ds. ochrony praw człowieka udało się opracować i wdrożyć wiele inicjatyw nakierowanych na podniesienie kompetencji funkcjonariuszy Policji. Dzięki profesjonalizmowi i intensywnej pracy pełnomocników, sposób realizacji programu w Polsce został oceniony jako dobra praktyka i jest przez tę organizację już od wielu lat stawiany za wzór innym krajom przystępującym do programu.
W miniony wtorek, 10 grudnia 2024 roku na terenie Komendy Głównej Policji odbyła się uroczysta zbiórka z okazji przypadającej w tym roku 20. rocznicy powstania w Policji systemu ochrony praw człowieka.
Od blisko 20 lat, w sposób w istocie niezmieniony, funkcjonuje w polskiej Policji, ciągle jako europejski ewenement, sieć policyjnych pełnomocników ds. ochrony praw człowieka. Z ich inspiracji powstało wiele programów i projektów edukacyjnych, profesjonalne publikacje, policyjne długoterminowe plany ochrony praw człowieka, czy rozwiązania antymobbingowe i antydyskryminacyjne. Sieć wprowadziła tzw. komponent wrażliwości do takich zagrożeń jak handel ludźmi, przemoc seksualna, przemoc domowa, także ta w domach funkcjonariuszy.
Wtorkowa zbiórka była doskonałą okazją do wręczenia pełnomocnikom oraz członkom zespołów ds. ochrony praw człowieka odznaczeń państwowych, resortowe jak również aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne w tym listów gratulacyjnych.
I tak, z rąk I Zastępcy Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Roman Kuster brązowy medal „za Zasługi dla Policji” otrzymali Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu ds. ochrony praw człowieka nadkom. dr Bartłomiej Majchrzak oraz członek Zespołu ds. Ochrony Praw Człowieka KWP we Wrocławiu st. asp. Bartosz Wanot. Ponadto nasi koledzy otrzymali listy gratulacyjne od Komendanta Głównego Policji nadinsp. Marka Boronia.
Wydarzenie było także okazją do okolicznościowych wystąpień na temat „Cechy praworządnej Policji, czyli jak dbać i rozwijać tematykę ochrony praw człowieka w Policji w aspekcie prawnym, praktycznym i edukacyjnym?”. Tę część otworzyła prof. dr hab. Ewa Gruza z Uniwersytetu Warszawskiego, wygłaszając referat pt. „Obywatel i policjant – równa ochrona praw człowieka”. Wystąpienie uzupełnili przedstawiciele instytucji krajowych i międzynarodowych oraz organizacji pozarządowych i fundacji zajmujących się ochroną praw człowieka.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że pełnomocnicy są autorami inicjatyw o charakterze lokalnym i ogólnokrajowym. Ponadto inicjują współpracę oraz utrzymują kontakty z instytucjami i organizacjami pozarządowymi, wspierającymi działania Policji w dziedzinie ochrony praw człowieka. To właśnie pełnomocnicy są często pierwszymi osobami, z którymi kontaktują się przedstawiciele społeczeństwa, czy to w związku z realizowanymi inicjatywami, czy zgłaszając zdarzenia, w których istnieje podejrzenie niezachowania właściwych standardów ochrony praw człowieka lub przypadków przestępstw z nienawiści.
st. asp. Łukasz Porębski
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu
Źródło: nadkom. dr Bartłomiej Majchrzak