Agresja, przemoc, hejt – policyjne działania przeciwko demoralizacji nieletnich
Hejt, cyberprzemoc, mowa nienawiści oraz agresja skierowana wobec drugiej osoby mogą prowadzić do tragicznych skutków. Z tego powodu mundurowi z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Oławie zorganizowali spotkanie z młodzieżą, podczas którego uświadamiali uczestników, jak destrukcyjne mogą być konsekwencje takich zachowań.
Codziennie mamy do czynienia z sytuacjami, w których małoletni stają się sprawcami czynów karalnych lub ofiarami przestępstw, często o bardzo drastycznym charakterze. W trosce o bezpieczeństwo młodzieży, funkcjonariusze z Oławy odwiedzili ich w szkolne.
Policjanci przeprowadzili pogadankę, podczas której omówili odpowiedzialność karną nieletnich, przeciwdziałanie hejtowi i przemocy. Wspólnie przeanalizowali także sposoby zapobiegania demoralizacji wśród dzieci i młodzieży zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym.
Przejawy demoralizacji u nieletnich to m.in. wagarowanie, zaniedbywanie nauki, agresja, wandalizm, dłuższe przebywanie poza domem bez nadzoru, a także spożywanie alkoholu, narkotyków lub innych substancji odurzających. Często problemem są także ucieczki z domu, uczestnictwo w grupach przestępczych, podejmowanie przedwczesnych kontaktów seksualnych oraz popełnianie czynów zabronionych.
Policjanci apelują, aby zwracać uwagę na wszelkie sygnały świadczące o problemach w zachowaniu młodych ludzi, ponieważ wiele sytuacji, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się błahe, w rzeczywistości prowadzić mogą do poważnych konsekwencji, zarówno prawnych, jak i emocjonalnych. W przypadku podejrzenia demoralizacji nieletniego lub popełnienia przez niego czynu karalnego, zgromadzone materiały są kierowane do sądu rodzinnego.
Wspólnie musimy dbać o bezpieczeństwo i przyszłość naszych dzieci. Reagujmy na niepokojące sygnały i wspierajmy młodzież w podejmowaniu właściwych decyzji.
mł. asp. Anna Hajnsz
Źródło: KPP w Polkowicach
asp.szt. Wioletta Polerowicz