Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie policyjnych działań pn. „Trzeźwość”

Zgodnie z art. 178a Kodeksu karnego, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3. Jednak nie kara jest tu najważniejsza, a fakt, że nietrzeźwi kierowcy stale powodują wiele nieodwracalnych w skutkach zdarzeń, często tragicznych. Dolnośląscy policjanci przeprowadzili kolejne już działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez wyeliminowanie z dróg kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kółko pod wpływem alkoholu.

Chcąc minimalizować ilość zdarzeń na drogach i przypomnieć kierowcom o karach, jakie grożą za jazdę po spożyciu alkoholu, policjanci cyklicznie prowadzą działania prewencyjno-kontrolne.

W miniony wtorek 17 grudnia br., dolnośląscy funkcjonariusze przeprowadzili wojewódzkie działania pod nazwą "Trzeźwość". Nadrzędnym celem działań prowadzonych przez funkcjonariuszy było podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez wyeliminowanie z ruchu kierujących znajdujących się pod wpływem działania alkoholu.

W toku prowadzonych czynności policjanci poddali badaniu na zawartość alkoholu 15723 kierujących pojazdami mechanicznymi, spośród których 14 popełniło przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, a aż 18 osób wsiadło „za kółko” w stanie po użyciu alkoholu.
Łącznie 12 kierujących poddano badaniu na obecność narkotyków w organizmie spośród, których 9 znajdowało się pod ich wpływem. Ponadto 8 zatrzymanych do kontroli osoby kierowało pojazdami pomimo orzeczonego przez sąd zakazu.

Jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona. Prowadzenie pojazdu wymaga koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ podczas jazdy większość informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe. Dlatego alkohol oraz podobnie działające środki w sposób znaczący pogarszają koordynację ruchów, wydłużają czas reakcji kierującego, powodują pogorszenie wzroku, ograniczają pole widzenia, powodują błędną ocenę odległości i szybkości.

Nie spożywaj alkoholu jeżeli planujesz prowadzić pojazd. Nie proponuj alkoholu osobie, która zamierza prowadzić. Nie daj się namówić na jazdę samochodem z kierowcą, który pił alkohol. Przypominamy, że jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Takie badanie można wykonać m.in. w większości jednostek Policji.

st. asp. Łukasz Porębski

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony