Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant po służbie uratował młodego sąsiada znajdującego się w kryzysie

Data publikacji 31.12.2024

Funkcjonariusz z Oddziału Prewencji Policji we Wrocławiu mł. asp. Tomasz Madaliński, w czasie wolnym od służby, kiedy przebywał w swoim mieszkaniu, usłyszał dochodzące odgłosy wołania o pomoc dochodzące od któregoś z sąsiadów. Okazało się, że młody człowiek jest ranny, stracił dużo krwi i potrzebuje pomocy. Policjant zatamował krwawienie i wezwał pomoc, ratując mu tym samym życie. Pamiętajmy, że każdy z nas może mieć słabsze chwile, dlatego kiedy myślimy, że nic gorszego nie może nas spotkać i nie wiemy jak poradzić sobie z przytłaczającymi nas problemami, warto jest po prostu zwrócić się o pomoc.

Funkcjonariusz z Oddziału Prewencji Policji we Wrocławiu mł. asp. Tomasz Madaliński, w czasie wolnym od służby, kiedy przebywał w swoim mieszkaniu, usłyszał dochodzące odgłosy wołania o pomoc dochodzące od któregoś z sąsiadów. Gdy już zorientował się, z którego mieszkania wzywana jest pomoc, natychmiast zaczął pukać do, jak się okazało, zamkniętych na klucz drzwi. Wewnątrz słychać było jęki. Policjant zaczął rozmawiać z sąsiadem przez drzwi, prosił, by ten spróbował chociaż przekręcić zamek pod klamką, co ostatecznie mu się udało. Wówczas młody chłopak upadł na podłogę.

Funkcjonariusz zobaczył, że mężczyzna jest cały we krwi, a na podłodze w mieszkaniu widać było również liczne ślady. W okolicach szyi zauważył głęboką ranę, którą natychmiast ucisnął i wezwał pomoc. Cały czas utrzymywał kontakt z młodym chłopakiem, pilnując, by ten nie stracił przytomności.

Na miejsce jako pierwsi przybyli policjanci z pobliskiego komisariatu, którzy pomogli zatamować krwawienie i ułożyć mężczyznę w pozycji bezpiecznej. Został on przekazany pod opiekę medyczną przybyłej na miejsce załodze karetki pogotowia ratunkowego.

Pamiętajmy, że każdy z nas może mieć słabsze chwile, dlatego kiedy myślimy, że nic gorszego nie może nas spotkać i nie wiemy jak poradzić sobie z przytłaczającymi nas problemami, warto jest po prostu zwrócić się o pomoc. Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami, którzy dyżurują pod numerem telefonu 116 123. To osoby, które pomogą nam całkowicie bezpłatnie i anonimowo.

Skorzystaj z bezpłatnych telefonów pomocowych:
• 116 123 – Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny, czynny całodobowo,
• 116 111 – Bezpłatny Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, czynny całodobowo,
• 800 121 212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny całodobowo,
• 800 702 222 - Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, czynny całodobowo.

Kontakt ze specjalistami dyżurującymi pod podanymi wyżej numerami telefonów jest bezpłatny, a porady i pomoc udzielane są anonimowo.

Możesz też zgłosić się do najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Pomocy Rodzinie czy Ośrodka Interwencji Kryzysowej. W każdej z tych placówek otrzymasz pomoc, której potrzebujesz! Przysługują Ci porady i konsultacje telefoniczne, wsparcie psychologiczne, porady prawne, psychiatryczne i grupy wsparcia.

Inne przydatne numery telefonów:
• TELEFON ZAUFANIA DLA OSÓB STARSZYCH Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich - 22 635 09 54 (w poniedziałki - 17.00 – 20.00; w środy w godz. 14.00 – 16.00 - dyżur w tematyce choroby Alzheimera; w środy - 17.00 – 20.00; w czwartki - 17.00 – 20.00);
• Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - 22 668 70 00 lub 801 120 002 (całodobowa infolinia);
• Policyjny Telefon Zaufania - 800 120 226. W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia nie wahaj się i zadzwoń pod numer alarmowy 112.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: OPP Wrocław

Powrót na górę strony