Obietnica wysokich zysków przy minimalnym ryzyku. Jak rozpoznać oszustów finansowych?
Wszystko zaczęło się od reklamy znalezionej w internecie. Przestępca podszywając się pod doradcę finansowego zdobył zaufanie 56-letniego mieszkańca powiatu ząbkowickiego. Efektem podjętej współpracy była rzekoma inwestycja w akcje i kryptowaluty. W ten sposób poszkodowany mężczyzna stracił kwotę 250 tysięcy złotych. Pamiętaj, że każda inwestycja wiąże się z pewnym ryzykiem, a obietnice szybkiego zysku powinny wzbudzić czujność. Nie daj się zmanipulować i zawsze daj sobie czas na przemyślenie i sprawdzenie wiarygodności oferty. Jeśli podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa finansowego, niezwłocznie zgłoś sprawę na policję oraz skontaktuj się ze swoim bankiem lub instytucją, przez którą dokonano transakcji.
Pomimo ciągłych apeli, spotkań profilaktycznych, prowadzanych akcji informacyjnych oraz kolportażu ulotek, każdego tygodnia dolnośląska Policja odnotowuje kolejne przypadki oszustw.
I tak, ząbkowiccy policjanci prowadzą postępowanie w sprawie oszustwa popełnionego metodą na „doradcę inwestycyjnego”. Jak wynika z akt śledztwa na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy oszust przekonywał mieszkańca powiatu ząbkowickiego o możliwości osiągnięcia wysokich zysków poprzez inwestycje w akcje i kryptowaluty. Wszystko zaczęło się od znalezionej w internecie reklamy inwestycyjnej wykorzystującej wizerunek znanych i popularnych osób. Oszust po pewnym czasie zdobył zaufanie 56-latka, któremu przesyłał symulację zawierające wykazy potencjalnego zysku z tytułu podjętych inwestycji. Podczas „współpracy” przestępca nie tylko namówili 56-latka do zainwestowania dużych kwot pieniędzy, ale również nakłonił go do pobrania aplikacji umożliwiającej zdalny dostęp do urządzeń posiadających dostęp do internetu. W ten sposób oszust uzyskał dostęp do kont bankowych swojej ofiary. Następnie oszust bez skrupułów wypłacili wszystkie jego oszczędności. W wyniku działania sprawcy mężczyzna stracił niebagatelną kwotę 250 tysięcy złotych.
Zatem jak rozpoznać oszustów finansowych?
1. oszuści często obiecują niebotyczne zyski w krótkim czasie, twierdząc, że inwestycje są całkowicie bezpieczne;
2. przestępcy często wywierają presję na szybkie podjęcie decyzji, argumentując, że okazja inwestycyjna jest ograniczona czasowo;
3. fałszywi doradcy finansowi unikają dostarczania jasnych i przejrzystych informacji na temat inwestycji oraz niechętnie udzielają odpowiedzi na szczegółowe pytania;
Unikaj inwestowania za pośrednictwem nieznanych firm lub osób, które nie posiadają wiarygodnych referencji i licencji. Sprawdź doradców inwestycyjnych w odpowiednich rejestrach i skonsultuj się z niezależnym ekspertem przed podjęciem decyzji i przelaniem gotówki. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji finansowej, sprawdź wiarygodność źródła informacji. Skonsultuj się z zaufanym doradcą finansowym lub instytucją finansową.
Natomiast jeżeli już masz wątpliwości lub podejrzewasz, że padłeś ofiarą oszustwa finansowego, niezwłocznie zgłoś sprawę na policję oraz skontaktuj się ze swoim bankiem lub instytucją, przez którą dokonano transakcji. Im szybciej zareagujesz, tym większe szanse na odzyskanie swoich pieniędzy i złapanie sprawców. Pamiętajmy, że ostrożność i zdrowy rozsądek są kluczowe w ochronie naszych oszczędności. Bądźmy świadomi zagrożeń i zawsze dokładnie sprawdzajmy wiarygodność inwestycji, aby uniknąć przykrych sytuacji, takich jak ta opisana powyżej.
st. asp. Łukasz Porębski
Źródło: KPP w Ząbkowicach Śląskich
asp. szt. Katarzyna Mazurek
tel. 608 086 826