Okres sylwestrowo - noworoczny, a policjanci z Komisariatu Wodnego we Wrocławiu intensywnie pracowali
Służba w Komisariacie Wodnym to nie tylko ręce pełne pracy latem czy w okresie znacznie cieplejszym niż zima. Jak pokazują ostatnie dni, okres sylwestrowo-noworoczny, policjanci z tamtejszej jednostki intensywnie pracowali przy wykorzystaniu swojego profesjonalnego sprzętu. Wraz z innymi służbami kilkukrotnie prowadzili działania na rzece w poszukiwaniu osób zaginionych.
Służba w tzw. policji wodnej przeważnie kojarzy się z natłokiem pracy w okresie letnim. Mundurowi patrolują wówczas akweny, przyległe tereny wodne, sprawdzają wędkarzy, kontrolują jednostki pływające, ratują tonących czy poszukują zaginionych. Nie mniej pracy mają w okresie poza tzw. sezonem wypoczynkowym. Zima też generuje wiele zdarzeń w pobliżu wody, gdzie pomoc „wodniaków” jest nieoceniona.
Tak było w noc sylwestrową oraz w Nowy Rok. Policjanci z Komisariatu Wodnego we Wrocławiu wypływali na wody w naszym województwie kilka razy chociażby w poszukiwaniu osób zaginionych. Współpracowali ściśle z Wodną Służbą Ratunkową, WOPR-em czy Strażą Pożarną. Przy poszukiwaniach wykorzystywany był przez służby najbardziej profesjonalny sprzęt: drony, drony wodne, sonary, łodzie, kamery. Zaangażowanych było wielu funkcjonariuszy, w tym m. in. płetwonurków do wszystkich działań na wodzie. Nowy Rok rozpoczął się niezwykle pracowicie.
Wrocławscy „wodniacy” na co dzień kontrolują przestrzeganie przepisów żeglugowych, w tym trzeźwości sterników, czy też wyposażenia łodzi. Przeciwdziałają także przejawom niszczenia środowiska naturalnego. W okresie, kiedy robi się cieplej, czuwają nad bezpieczeństwem osób kąpiących się, pływających i uprawiających sporty wodne. Reagują na wszelkiego rodzaju odstępstwa od przyjętych norm. Niezbędni są jak widać również w prowadzonych poszukiwaniach na akwenach za osobami zaginionymi, i to bez względu na porę roku. Ściśle współpracują z innymi służbami, dysponują profesjonalnym sprzętem do takiego typu działań. Wśród policjantów z Komisariatu Wodnego są też płetwonurkowie, którzy pomagają w działaniach pod wodą.
asp. szt. Monika Kaleta
Sekcja Prasowa
KWP we Wrocławiu