Dolnośląscy policjanci ruchu drogowego podsumowali rok 2024
Styczeń to czas na podsumowanie tego, co wydarzyło się podczas ostatnich dwunastu miesięcy. Na drogach Dolnego Śląska w 2024 roku odnotowaliśmy 1886 wypadków, w których niestety zginęły 143 osoby, a 2241 zostało rannych. Policjanci z naszego garnizonu wyeliminowali z ruchu i zatrzymali 5170 kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu bądź narkotyków. Funkcjonariusze przeprowadzili 42 różnego rodzaju akcji, podczas których intensywnie kontrolowali m.in. trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów oraz stosowanie się użytkowników dróg do obowiązujących przepisów. Mundurowi z Dolnego Śląska zatrzymali także 4156 praw jazdy, w tym 1338 za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, oraz 33686 dowodów rejestracyjnych w związku ze złym stanem technicznym pojazdów.
Każdego dnia nad bezpieczeństwem osób przemieszczających się różnego rodzaju pojazdami po drogach Dolnego Śląska czuwają policjanci ruchu drogowego. Funkcjonariusze noszący dumnie na głowach białą czapkę, czują się współodpowiedzialni za bezpieczeństwo kierowców i ich pasażerów, a ich zaangażowanie pozwala eliminować z naszych dróg wiele różnego rodzaju zagrożeń, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, czyli tak naprawdę nas wszystkich.
Praca funkcjonariusza ruchu drogowego to nie tylko codzienne kontrole kierowców i stanu technicznego pojazdów, ale również prowadzenie szeregu skoordynowanych działań kontrolno-prewencyjnych, które mają na celu m.in. zwrócić uwagę użytkowników dróg na potencjalne zagrożenia oraz zmiany przepisów. W 2024 roku mundurowi z dolnośląskiej drogówki przeprowadzili 42 różnego rodzaju wzmożone akcje, jak choćby „Bezpiecznie po autostradzie i ekspresówce”, „Stop i czerwone światło” czy „Trzeźwość”, podczas których oprócz egzekwowania konkretnych przepisów, edukowali również kierujących w obszarze szeroko pojętego bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Konsekwentnie i efektywnie prowadzone działania przez dolnośląskich policjantów pozwoliły wyeliminować z ruchu i zatrzymać 5170 kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu bądź narkotyków, co pokazuje, że nadal należy walczyć z tą niezwykle niebezpieczną patologią na polskich drogach. Rekordzista tego niechlubnego zestawienia - 49-latek, który wpadł w ręce legnickich mundurowych, miał aż 4 promile alkoholu w organizmie i w takim stanie doprowadził do zdarzenia drogowego po czym odjechał. Podczas minionego już roku 2024 roku funkcjonariusze poddali badaniu na zawartość alkoholu i środków działających podobnie do alkoholu 727680 kierujących.
Niestety pomimo intensywnych czynności kontrolnych, które każdego dnia minionego roku podejmowali dolnośląscy policjanci ruchu drogowego, na drogach naszego województwa doszło do 1886 wypadków, w których zginęły 143 osoby, a 2241 zostało rannych.
Na skrzynkę STOP AGRESJI DROGOWEJ, którą obsługują zajmują się funkcjonariusze ruchu drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, wpłynęło 4250 zgłoszeń. Każde z nich to przykład niebezpiecznego zachowania na drodze, które dzięki obywatelskiej postawie zgłaszających je osób, nie pozostało bez konsekwencji prawnych dla ich sprawców.
Mundurowi nie stosowali taryfy ulgowej i nie było pobłażania dla tych kierowców, którzy swoim skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem stwarzali realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Do takich osób zaliczają się m.in. kierujący przekraczający prędkość. W 2024 roku z powodu przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym zatrzymano 1338 kierujących, którzy w konsekwencji stracili swoje prawo jazdy na trzy miesiące. Łącznie w minionym roku funkcjonariusze zatrzymali łącznie 4156 praw jazdy oraz 33686 dowodów rejestracyjnych, najczęściej w związku ze złym stanem technicznym pojazdów.
Służby prewencyjne nie ustają w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym, sięgając po coraz bardziej skuteczne metody i nowoczesny sprzęt. Kontrole kierowców, to już nie tylko zatrzymania za pomocą trzymanej w ręku tarczy zwanej przez dzieci ,,lizakiem’’ lub sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Policjanci wykorzystują w służbie specjalistyczne urządzenia do pomiaru prędkości i emisji spalin, a także bezzałogowe statki powietrzne, przy pomocy których monitorują ruch na drogach. Niezmiernie ważne są też działania funkcjonariuszy pełniących służbę w ramach dolnośląskiej grupy ,,Speed’’, to oni głównie, w nieoznakowanych radiowozach z wideorejestratorami, dyscyplinują brawurę i brak rozsądku niektórych nieodpowiedzialnych kierujących. Rok 2025 będzie kolejnym, kiedy mundurowi priorytetowo podchodzić będą do kwestii szeroko pojętego bezpieczeństwa w ruchu.
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu