Kierował pod wpływem alkoholu i z sądowym zakazem
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy stale prowadzą działania mające na celu między innymi wyeliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących. Mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej motorowerzystę, którego „styl” jazdy wskazywał na fakt, że może znajdować się pod wpływem alkoholu. Przeprowadzone badanie potwierdziło przypuszczenia funkcjonariuszy. 38-latek posiadał ponad 0,3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, co stanowi wykroczenie. Sprawdzenie danych w policyjnych systemach potwierdziło, że mężczyzna posiada aktywny sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.
Wczoraj, 8 stycznia br., kilka minut przed godziną 10.00 na terenie gminy Zawonia policjanci z policjanci z Trzebnicy zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. Powodowem zatrzymania motorowerzysty do kontroli drogowej był jego „styl” jazdy, który wskazywał, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu.
Przypuszczenia doświadczonych policjantów okazały się jak najbardziej trafne. Wynik przeprowadzonego badania potwierdziło, że 38-letni mieszkaniec powiatu trzebnickiego miał ponad 0,3 promila alkoholu w organizmie, co w świetle obowiązujących przepisów, stanowi wykroczenie.
Dość szybko wyszło na jaw, że 38-latek miał coś jeszcze na swoim sumieniu.
Sprawdzenie danych w policyjnych systemach potwierdziło, że mężczyzna posiada aktywny sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.
Niebawem za swoje nieodpowiedzialne zachowanie 38-latek odpowie przed sądem.
Warto pamiętać, że:
Zgodnie z art. 244 Kodeksu karnego kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.
Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?
W myśl tych przepisów kodeksu karnego, kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.
Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Jednocześnie sprawa trafi do Zespołu ds. Wykroczeń trzebnickiej komendy, gdzie mężczyzna poniesie konsekwencje kierowani pojazdem mechanicznym po użyciu alkoholu z art. 87 Kodeksu Wykroczeń, który mówi: Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.
Nietrzeźwi oraz znajdujący się w stanie po użyciu alkoholu kierowcy stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Każdy siadając za kierownicę samochodu, na rower czy inny pojazd po alkoholu musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi wynikającymi z tego faktu.
st. asp. Łukasz Porębski
Źródło: KPP w Trzebnicy
st. asp. Daria Szydłowska
tel. 694 438 826