Podsumowanie policyjnych działań „Alkohol i Narkotyki”
Po raz kolejny dolnośląscy policjanci przeprowadzili działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez wyeliminowanie z dróg kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kółko pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Tym razem do udziału w działaniach zadysponowanych 180 funkcjonariuszy, którzy w toku prowadzonych czynności przebadali na zawartość alkoholu ponad 7 tysięcy kierujących pojazdami mechanicznymi. Niestety 21 z nich kierowało pojazdem, znajdując się pod wpływem alkoholu, a 4 wsiadło za kierownicę po zażyciu środków odurzających. Za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie wszyscy kierowcy odpowiedzą przed sądem.
W miniony czwartek 9 stycznia br., od wczesnych godzin porannych dolnośląscy funkcjonariusze przeprowadzili wojewódzkie działania pod nazwą "Alkohol i Narkotyki".
Analogicznie do poprzednich akcji głównym celem czwartkowych działań było podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez wyeliminowanie z ruchu kierujących znajdujących się pod wpływem działania alkoholu oraz podobnie działających środków.
W toku prowadzonych czynności policjanci poddali badaniu na zawartość alkoholu łącznie 7120 kierujących pojazdami mechanicznymi, spośród których 5 popełniło przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, a 16 osób wsiadło „za kółko” w stanie po użyciu alkoholu.
Podczas działań 8 kierujących poddano badaniu na zawartość narkotyków w organizmie spośród, których 4 znajdowało się pod ich wpływem.
Działania tego typu będą cyklicznie kontynuowane.
Jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona. Prowadzenie pojazdu wymaga koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ podczas jazdy większość informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe. Dlatego alkohol oraz podobnie działające środki w sposób znaczący pogarszają koordynację ruchów, wydłużają czas reakcji kierującego, powodują pogorszenie wzroku, ograniczają pole widzenia, powodują błędną ocenę odległości i szybkości.
st. asp. Łukasz Porębski
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu