Natychmiastowa, fachowa pomoc policjantów i kolejne uratowane życie
Policjanci wydziału prewencji lubińskiej komendy zapobiegli tragedii, ratując mężczyznę, który chciał odebrać sobie życie. Dotarli jako pierwsi na miejsce zdarzenia. Desperat znajdował się w zamkniętej łazience. Z uwagi na realne zagrożenie życia i zdrowia, funkcjonariusze wyważyli drzwi do pomieszczenia. Dotarli w ostatniej chwili, gdyż mężczyzna szybko się wykrwawiał i miał już drgawki. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji, funkcjonariusze uratowali mężczyznę.
Policjanci używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych pojechali pod wskazany adres. Ze zgłoszenia wynikało, że desperat był w bardzo złym stanie psychicznym. Po dotarciu na miejsce okazało się, że 43-latek faktycznie zamknął się w łazience. Pomimo nawoływania nie odzywał się.
W pewnym momencie mundurowi usłyszeli odgłos dławienia się. Nie tracąc cennego czasu, wyważyli drzwi. Zastali mężczyznę w wannie, miał już drgawki. Sytuacja była bardzo poważna, bo desperat posiadał głębokie rany cięte przedramienia i stracił dużo krwi. Kontakt z zrozpaczonym mężczyzną był już utrudniony. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do udzielania pomocy przedmedycznej 43-latkowi. Zabrali mu z ręki ostry przedmiot. Szybko zatamowali silny krwotok zakładając opatrunek uciskowy. Do czasu przyjazdu pogotowia ratunkowego, monitorowali jego funkcje życiowe. Kiedy na miejsce przyjechali medycy, mężczyzna trafił pod ich opiekę, a następnie został przewieziony do szpitala.
Bez wątpienia dynamika oraz stanowczość podjętych przez policjantów działań, przyczyniły się do uratowania życia tego mężczyzny. To kolejny przykład profesjonalizmu i zaangażowania lubińskich policjantów oraz heroicznej walki mundurowych o ludzkie życie.
Pamiętajmy, że każdy z nas może mieć słabsze chwile, dlatego kiedy myślimy, że nic gorszego nie może nas spotkać i nie wiemy jak poradzić sobie z przytłaczającymi nas problemami, warto jest po prostu zwrócić się o pomoc. Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami, którzy dyżurują pod numerem telefonu 116 123. To osoby, które pomogą nam całkowicie bezpłatnie i anonimowo.
Skorzystaj z bezpłatnych telefonów pomocowych:
- 116 123 – Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny, czynny całodobowo,
- 116 111 – Bezpłatny Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, czynny całodobowo,
- 800 121 212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny całodobowo,
- 800 702 222 - Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, czynny całodobowo.
Kontakt ze specjalistami dyżurującymi pod podanymi wyżej numerami telefonów jest bezpłatny, a porady i pomoc udzielane są anonimowo.
Możesz też zgłosić się do najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Pomocy Rodzinie czy Ośrodka Interwencji Kryzysowej. W każdej z tych placówek otrzymasz pomoc, której potrzebujesz! Przysługują Ci porady i konsultacje telefoniczne, wsparcie psychologiczne, porady prawne, psychiatryczne i grupy wsparcia.
Inne przydatne numery telefonów:
- TELEFON ZAUFANIA DLA OSÓB STARSZYCH Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich - 22 635 09 54 (w poniedziałki - 17.00 – 20.00; w środy w godz. 14.00 – 16.00 - dyżur w tematyce choroby Alzheimera; w środy - 17.00 – 20.00; w czwartki - 17.00 – 20.00);
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - 22 668 70 00 lub 801 120 002 (całodobowa infolinia);
- Policyjny Telefon Zaufania - 800 120 226. W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia nie wahaj się i zadzwoń pod numer alarmowy 112.
asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Krzysztof Pawlik
tel. 601 974 322