Bieżące informacje

Pijany wsiadł do nie swojego samochodu i podróż zakończył w rowie

Data publikacji 07.02.2025

Strzelińscy policjanci zatrzymali 32-letniego mieszkańca powiatu suskiego, podejrzanego o krótkotrwałe użycie pojazdu oraz spowodowanie nim kolizji drogowej. Do tego mężczyzna poniesie odpowiedzialność karną za kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu, przy tym posiadając aktywny zakaz kierowania.

W dniu 4 lutego br. wczesnym rankiem dyżurny strzelińskiej komendy otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, gdzie auto osobowe zjechało z drogi, wjechało do przydrożnego rowu, a dwaj mężczyźni, kierowca i pasażer zbiegli z miejsca zdarzenia. Do tego jeden z nich zataczał się, co wskazywało na spożywanie przez niego wcześniej alkoholu bądź innego silnie działającego środka.

Jak ustalili przybyli na miejscu zdarzenia funkcjonariusze, sytuacja była bardziej złożona. Faktycznie kierujący pojazdem osobowym marki Skoda Fabia, na skrzyżowaniu dróg w jednej z miejscowości, zjechał z drogi do przydrożnego rowu, przy tym uszkadzając ogrodzenie posesji. Następnie oddalił się z miejsca zdarzenia. Niedługo potem na miejsce przybył właściciel pojazdu, co pozwoliło na ustalenie, kto był jego ostatnim użytkownikiem. Co więcej okoliczności potwierdziły, iż kierujący wcześniej dokonał zaboru tego pojazdu. Powodem tego był fakt, że właściciel nie wyraził zgody na użycie auta, gdyż zauważył stan upojenia alkoholowego mężczyzny.  

Policjanci rozpoczęli poszukiwania kierowcy. Po krótkiej penetracji terenu mundurowi zatrzymali 32-letniego mieszkańca powiatu suskiego, który początkowo zaprzeczył, ale w końcu przyznał się, że zabrał swojemu szefowi samochód, spowodował kolizję drogową i w stanie uszkodzonym porzucił pojazd. Alkomat wykazał w jego organizmie ponad 3 promile alkoholu.  Co więcej ustalono, że posiada aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Mężczyzna trafił w policyjnego aresztu.

Zatrzymany usłyszał już zarzuty. Zgodnie z kodeksem karnym zabór pojazdu w celu krótkotrwałego użycia zagrożony jest karą pozbawienia wolności do 5 lat, jednak gdy sprawca następnie porzuca pojazd w stanie uszkodzonym, podlega karze do 8 lat pozbawiania wolności. Dodatkowo sprawca winien spodziewać się surowszej kary, gdyż dodatkowo na jej wymiar będzie miał wpływ drugi z zarzutów, czyli kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, zwłaszcza w okolicznościach zaostrzających wymiar kary, przez fakt popełnienia przestępstwa w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdu mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KPP w Strzelinie
asp. szt. Aleksandra Bezrąk
tel. 603 765 940

Powrót na górę strony