Bieżące informacje

Warsztaty dla osób niewidomych i słabowidzących z policjantem dolnośląskiej drogówki

Wielu uczestników ruchu drogowego zadaje sobie często pytanie; „po co się szkolić, spotykać, rozmawiać i czy w ogóle warto?”. Całe mnóstwo osób, przecież porusza się po drogach już od wielu lat w różny sposób i nie miało do tej pory żadnego przykrego zdarzenia. Spieszymy z odpowiedzią na te pytania.

Należy zauważyć, że wraz z dynamicznym rozwojem motoryzacji równocześnie wzrasta zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z danych statystycznych wynika, że około 38% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. Pamiętajmy, że w konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest
na straconej pozycji, nie chroni go karoseria pojazdu, poduszki powietrzne, czy pasy bezpieczeństwa. Ten stan rzeczy, nakłada na Policję w coraz większym stopniu potrzebę podejmowania różnych działań zmierzających do podniesienia poziomu dyscypliny oraz kultury wśród uczestników ruchu drogowego.

Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom w ramach „Wojewódzkiego programu działań Policji na rzecz bezpieczeństwa pieszych na lata 2024-2026” dolnośląscy policjanci realizują różnego rodzaju przedsięwzięcia.Tym razem,odwiedzając Fundację „Szansa – Jesteśmy Razem” we Wrocławiu dla osób niewidomych i słabowidzących asp. szt. Tomasz Słuszniak funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu przeprowadził spotkanie inaugurujące cykl warsztatów poświęconych tematyce bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Przedmiotowe działania skierowane są do osób, które na co dzień borykają się z poważnymi wadami wzroku.Pamiętajmy, iż poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach to jedno z najważniejszych zadań Policji. Warsztaty to element akcji, który pozwoli m.in. na: zapoznanie się lub przypomnienie obowiązujących zasad poruszania się w ruchu drogowym, zaprezentowanie przykładów właściwego stosowania obowiązkowego wyposażenia osób niewidomych oraz elementów odblaskowych, a także zwrócenia uwagi na zachodzące z wiekiem zmiany fizjologiczne, oraz psychomotoryczne wpływające na percepcję i możliwości poruszania się po drodze.Celem spotkań jest kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego, budowanie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych, a także wzrost świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego zachowania się na drodze.

Bycie widocznym równa się tym, że jesteśmy z pewnością w większym stopniu bezpieczni. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Reasumując, pamiętajmy, że koszty wyposażenia w elementy odblaskowe są kosztami znikomymi i nie stanowią przeszkody uniemożliwiającej jej nabycia przez przeciętnego użytkownika dróg. Natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są niewspółmiernie wyższe i trudne do oszacowania. Pamiętajmy, iż korzystając, a także zachęcając, do używania wszelkich elementów odblaskowych możemy ocalić życie wielu użytkowników dróg.

W trakcie spotkania na wyraźną prośbę, zapoznano uczestników z najczęściej spotykanymi i wymienianymi przyczynami agresji, jakie występują na drodze, a są nimi między innymi: stres, pośpiech, zmęczenie, rywalizacja między kierowcami, a także same ich cechy osobowości np. impulsywność, poczucie mniejszej wartości, brak równowagi emocjonalnej, zbytnia pewność siebie, potrzeba władzy i chęć dominacji, poczucie anonimowości i bezkarności, alkohol, środki psychoaktywne warunki pogodowe/drogowe.

Było to pierwsze tego typu spotkanie, ale jak ustaliły strony na pewno nieostatnie.

Źródło:
asp. szt. Tomasz Słuszniak
Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

  • policjant podczas warsztatów dla osób niewidomych i słabowidzących
  • policjant podczas warsztatów dla osób niewidomych i słabowidzących
  • policjant podczas warsztatów dla osób niewidomych i słabowidzących
Powrót na górę strony