Bieżące informacje

Podsumowanie policyjnych działań „Alkohol i narkotyki”

Po raz kolejny policjanci z Dolnego Śląska przeprowadzili działania mające na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez wyeliminowanie z dróg kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kółko pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Tym razem do udziału w akcji zostało zadysponowanych 353 policjantów, którzy w toku prowadzonych czynności przebadali na zawartość alkoholu ponad 23 tysiące kierujących pojazdami mechanicznymi. Niestety 30 z nich kierowało pojazdem, znajdując się pod wpływem alkoholu, a 4 wsiadło za kierownicę po zażyciu środków odurzających. Za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie wszyscy kierowcy odpowiedzą przed sądem.

W minioną poniedziałek (3 marca) dolnośląscy funkcjonariusze przeprowadzili wojewódzkie działania pod nazwą "Alkohol i Narkotyki". Nadrzędnym celem działań prowadzonych przez funkcjonariuszy było podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez wyeliminowanie z ruchu kierujących znajdujących się pod wpływem działania alkoholu oraz podobnie działających środków.

W toku prowadzonych czynności policjanci poddali badaniu na zawartość alkoholu 23685 kierujących pojazdami mechanicznymi, spośród których 30 popełniło przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, a aż 37 osób wsiadło „za kółko” w stanie po użyciu alkoholu.

Łącznie 14 kierujących poddano badaniu na zawartość narkotyków w organizmie spośród, których 4 znajdowało się pod ich wpływem. Ponadto 9 zatrzymanych do kontroli osób kierowało pojazdami pomimo orzeczonego przez sąd zakazu.

Jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona. Prowadzenie pojazdu wymaga koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ podczas jazdy większość informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe. Dlatego alkohol oraz podobnie działające środki w sposób znaczący pogarszają koordynację ruchów, wydłużają czas reakcji kierującego, powodują pogorszenie wzroku, ograniczają pole widzenia, powodują błędną ocenę odległości i szybkości.

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

  • policjant kontroluje kierowcę samochodu osobowego
  • policjant kontroluje kierowcę samochodu osobowego
  • policjant kontroluje kierowcę samochodu osobowego
Powrót na górę strony