Walka z przestępstwami oraz ochrona przyrody. Wspólna akcja „Wieniec” Straży Leśnej i Policji
Dolnośląscy policjanci we współpracy z funkcjonariuszami Straży Leśnej, przeprowadzili kolejną akcję pn. „Wieniec”, która ma na celu ochronę zwierzyny leśnej oraz zapobieganie szkodnictwu łowieckiemu. Działania funkcjonariuszy ukierunkowane były również na przeciwdziałanie kłusownictwu oraz nielegalnemu zbieraniu poroża. Wszelkie poszukiwania mające na celu pozyskiwania tak zwanych „zrzutów” staje się coraz bardziej popularne i nie ma w tym nic złego o ile swoim działaniem nie naruszamy zasad obowiązujących w lasach. Akcja swoim zasięgiem objęła również kontrolę legalności skupów i obrotu dziczyzną, jak również monitorowanie zachowań osób zbierających poroża.
Akcja pn. „Wieniec” jest cyklicznie prowadzona przez funkcjonariuszy Straży Leśnej przy wsparciu Państwowej Straży Rybackiej oraz sił Policji.
Nadrzędnym celem akcji jest przeciwdziałanie i zwalczanie kłusownictwa oraz pozostałych przejawów tak zwanego szkodnictwa łowieckiego, kontrolowanie legalności skupu i obrotu zwierzyną, a także egzekwowanie, głównie od osób trudniących się zbieraniem zrzutów poroży, zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami.
Choć zbieranie poroży, zwłaszcza tych, które zwierzęta same zrzucają, może być postrzegane jako popularne hobby, to nie wszyscy zbieracze przestrzegają przepisów. Niestety, niektórzy z nich nie kierują się zasadami etycznymi, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Zbieracze często nieświadomie lub celowo, zmuszają zwierzęta do niepotrzebnego przemieszczania się, co wywołuje ogromny stres. Zwłaszcza w czasie bezpośrednio po zimie, kiedy zwierzęta leśne są osłabione, a dostęp do pożywienia ograniczony. Tego typu zachowanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i osłabienia organizmów zwierząt.
Ponadto należy pamiętać o tym, że lasy są dobrem wspólnym, a ich ochrona powinna leżeć na sercu każdemu obywatelowi. Kompleksy leśne to nie tylko miejsce odpoczynku i relaksu, ale również siedlisko dzikich zwierząt, które zasługują na nasze poszanowanie. Z tego względu ważne jest, abyśmy wszyscy przestrzegali obowiązujących w nich przepisów.
Akcja, w której funkcjonariusze dolnośląskiej Policji brali udział miała również na celu uświadomienie zbieraczom poroży, że ich działania muszą odbywać się w sposób zgodny z prawem i z poszanowaniem zwierząt. Funkcjonariusze kontrolowali nie tylko samych zbieraczy, ale także punkty skupu dziczyzny, aby upewnić się, że handel nielegalną zwierzyną nie ma miejsca.
Takie wspólne działania funkcjonariuszy, są niezwykle ważne w kontekście ochrony dzikiej fauny i flory. Wspólna troska o lasy oraz przestrzeganie przepisów łowieckich i leśnych pozwala na zachowanie równowagi w przyrodzie. Z kolei edukacja społeczeństwa w zakresie odpowiedzialności za przyrodę przyczynia się do stworzenia lepszych warunków do życia dla zwierząt, jednocześnie chroniąc nasze wspólne dobra naturalne.
st. asp. Łukasz Porębski
Źródło: KPP w Głogowie
st. sierż. Natalia Szymańska
tel. 604 904 452
Źródło: KPP w Ząbkowicach Śląskich
podkom. Katarzyna Mazurek
tel. 608 086 826