Bieżące informacje

Koniec koszmaru 71-latki - syn z zakazem zbliżania i nakazem opuszczenia domu

Policyjny dozór, zakaz zbliżania, kontaktowania się z pokrzywdzoną oraz nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego - to środki zapobiegawcze zastosowane wobec 53-letniego mieszkańca powiatu jaworskiego. Mężczyzna od 2022 roku znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją 71-letnią matką. Grozi mu teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Kilka dni temu funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Jaworze zostali wezwani do interwencji domowej, która miała miejsce w jednej z miejscowości na terenie powiatu. W mieszkaniu mundurowi zastali starszą kobietę, która była wystraszona i prosiła o pomoc. Seniorka przekazała policjantom, że jej syn wyzywał ją, szarpał i uderzał po głowie i plecach. Jak ustalili mundurowi, 53-latek znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją matką od 2022 roku. Pokrzywdzona jednak nigdy wcześniej nie zgłaszała interwencji, gdyż syn notorycznie ją zastraszał.

Policjanci natychmiast zatrzymali sprawcę przemocy domowej. Następnego dnia mężczyzna usłyszał zarzut znęcania się nad osobą najbliższą, a prokurator zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, zakazu zbliżania i kontaktowania się z pokrzywdzoną oraz natychmiastowego nakazu opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu mieszkalnego.

Za znęcanie się nad osobą najbliższą kodeks karny przewiduje karę nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci przypominają o numerze alarmowym 112!

W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wynikającego ze stosowania przemocy w rodzinie, w pierwszej kolejności należy skorzystać z numeru alarmowego 112 obsługiwanego przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego, którzy otrzymane zgłoszenie niezwłocznie przekazują bezpośrednio dyżurnym jednostek organizacyjnych Policji właściwych miejscowo dla miejsca zdarzenia, pobytu osoby potrzebującej pomocy.

Uwaga! Dla uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty” nie jest potrzebna zgoda osoby dotkniętej przemocą, ale:

  • osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu ściganego z urzędu przestępstwa z użyciem przemocy w rodzinie, zobowiązane są niezwłocznie zawiadomić o tym Policję lub prokuratora,
  • osoby będące świadkami przemocy w rodzinie powinny zawiadomić o tym Policję, prokuratora lub inny podmiot działający na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby! Wsparcie i porady można otrzymać również od operatorów infolinii przeznaczonych dla osób doznających przemocy w rodzinie, np. Ogólnopolski Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” telefon 800 120 002 czy Linia Pomocy Pokrzywdzonym telefon 222 309 900.

Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, reaguj! Nie pozostawaj obojętny!

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KPP w Jaworze
podkom. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942

 

Powrót na górę strony