Bieżące informacje

Oszustwo na pracownika banku - legniczanin stracił 24,5 tysiąca złotych

Data publikacji 03.04.2025

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z wciąż występującymi przypadkami oszustw. Przestępcy podszywają się pod pracowników banków i przekonują swoje ofiary do wykonania przelewów na tzw. rachunki techniczne, rzekomo w celu ochrony ich środków. Mieszkaniec Legnicy, wiedząc o metodach oszustów i znając model ich postępowania, uwierzył dzwoniącemu do niego mężczyźnie i stracił 24,5 tysiąca złotych.

Wczoraj do Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zgłosił się legniczanin który za namową dzwoniącego do niego, nieznanego mężczyzny, przelał na podane mu konto bankowe 24,5 tysiąca złotych. Straciłby więcej, ale na szczęście jego bank zablokował możliwość kolejnych przelewów.

Po godzinie 16:00 do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna mówiący w języku polskim, ale z wschodnim akcentem, podający się za pracownika banku z działu bezpieczeństwa. Rozmówca poinformował o rzekomej próbie wyłudzenia kredytu na dane pokrzywdzonego i konieczności zabezpieczenia środków na koncie.

Po chwili rozmowa została przekierowana do kolejnej osoby, tym razem specjalisty ds. oszustw. Kolejny mężczyzna potwierdził wcześniejsze informacje i polecił przelanie środków na wskazany „rachunek techniczny”. Pokrzywdzony otrzymał wiadomości SMS rzekomo pochodzące z banku, które miały potwierdzać tożsamość dzwoniących osób.

W wyniku manipulacji legniczanin, który znał metody oszustów i wiedział, że podszywają się pod pracowników banku, dokonał dwóch przelewów na łączną kwotę 24,5 tysiąca złotych. Po wykonaniu transakcji konto zostało zablokowane przez bank, a pokrzywdzony zorientował się, że padł ofiarą oszustwa.

Jak działają oszuści?

  • Podszywanie się pod pracowników banku – dzwonią z numerów z ukrytym identyfikatorem lub używają technologii podszywania się pod oficjalne numery banków.
  • Tworzenie presji czasu – informują o rzekomym zagrożeniu środków, aby zmusić do szybkiego działania i nie dają czasu na zastanowienie się.
  • Fałszywe wiadomości SMS i e-maile – podszywają się pod banki, wysyłając fałszywe potwierdzenia transakcji.
  • Prośba o przelanie środków – przekonują ofiary do przesłania pieniędzy na rzekome „bezpieczne” konto techniczne.

Jak się chronić przed oszustami?

  • Nie wykonuj przelewów na prośbę telefoniczną – banki nigdy nie proszą o przelanie środków na inne konta.
  • Nie podawaj danych logowania do bankowości – pracownicy banku nigdy nie proszą o login, hasło ani kody SMS.
  • Zachowaj spokój i zweryfikuj informację – w razie wątpliwości zadzwoń do banku na oficjalny numer.
  • Zgłaszaj podejrzane telefony – każdą próbę oszustwa zgłoś na policję oraz do swojego banku.

Pamiętajmy – czujność i zdrowy rozsądek to najlepsza ochrona przed cyberprzestępcami!

st. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP w Legnicy
mł. asp. Anna Tersa
tel. 504 798 649

Powrót na górę strony