Interwencja dzielnicowego w sprawie dwumiesięcznego dziecka i nietrzeźwych rodziców
Dzielnicowy ze Złotoryi asp. Piotr Woźniak interweniował w sprawie dwumiesięcznego dziecka i nietrzeźwych rodziców. Ci oddali swoje niemowlę pod opiekę znajomej, a sami przez kilka dni spożywali alkohol. Sprawą niewłaściwie wykonywanej opieki nad dzieckiem zajął się właśnie dzielnicowy, który wspólnie z pracownikami ośrodka pomocy społecznej i kuratorami sądowymi interweniowali w tej rodzinie.
Policjant pierwszego kontaktu - tak przyjęło się mówić o dzielnicowych, którzy są najważniejszym ogniwem łączącym Policję ze społeczeństwem. To mundurowi, których głównym zadaniem jest dbanie o poprawę bezpieczeństwa mieszkańców w swoim rejonie i wspieranie ich w rozwiązywaniu konfliktów sąsiedzkich, nieporozumień rodzinnych i niesienie pomocy potrzebującym. Przykładem właściwej reakcji dzielnicowego jest sytuacja, do której doszło w powiecie złotoryjskim.
Z informacji, które posiadał asp. Piotr Woźniak wynikało, że w jego rejonie służbowym mieszka rodzina, która zmaga się z problemem alkoholowym i od dwóch miesięcy wychowuje malutkie dziecko. Istniało ryzyko, że opieka nad niemowlęciem nie jest sprawowana we właściwy sposób, a jego zdrowie może być zagrożone.
W trosce o los malucha i całej rodziny, policjant postanowił sprawdzić w jaki sposób sprawowana jest opieka nad dwumiesięcznym juniorem, w jakich warunkach mieszka rodzina i czy nie potrzebuje pomocy. W tym celu dzielnicowy niezwłocznie nawiązał kontakt z pracownikami ośrodka pomocy społecznej i kuratorami sądowymi. Jeszcze tego samego dnia, wspólnie udali się do miejsca zamieszkania rodziny, gdzie potwierdzili niepokojące informacje.
Rodzice od kilku dni byli kompletnie pijani, a dziecka nie było w domu. Na czas „dobrej zabawy” para przekazała malucha pod opiekę znajomej. Służby nie stwierdziły nieprawidłowości w opiece nad niemowlakiem, ale kobieta nie była w stanie dłużej opiekować się dzieckiem. Rodzice z uwagi na stan upojenia alkoholem również nie byli wstanie się nim zająć, dlatego w celu zapewnienia mu właściwej opieki, a przede wszystkim bezpieczeństwa, zostało ono przewiezione do placówki opiekuńczej. Rodzina została objęta procedurą Niebieskiej Karty. Sprawą zajmie się także sąd rodzinny, który przyjrzy się sytuacji w rodzinie i podejmie decyzję co do dalszego sprawowania opieki nad dzieckiem przez rodziców.
asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: KPP w Złotoryi
asp. Dominika Kwakszys
tel. 603 765 923