Spotkanie edukacyjne z uczniami z Ochotniczego Hufca Pracy z Mysłakowic w zakresie przeciwdziałania handlowi ludźmi
Handel ludźmi, to temat na który w wielu przypadkach słyszymy, „mnie to nie dotyczy”. Dopiero rozmowa na temat tego zjawiska i jego rozmiarów otwiera wielu osobom oczy. Uświadamiamy sobie wtedy, że tak naprawdę może dotyczyć nas wszystkich, bez względu na wiek, płeć i pochodzenie. O tym czym jest handel ludźmi, jak działają sprawcy, a przede wszystkim na co należy zwrócić uwagę, żeby nie stać się ich ofiarą i gdzie szukać pomocy, mówią na spotkaniu z młodzieżą funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
W miniony wtorek 15 kwietnia br., funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu nadkom. Paweł Zalewski oraz st. asp. Magdalena Walkowiak spotkali się z uczniami z Ochotniczego Hufca Pracy z Mysłakowic by rozmawiać o bardzo ważnym zagadnieniu jakim jest handel ludźmi podczas nawiązywania nowych relacji międzyludzkich w kontekście poszukiwaniu pracy.
Handel ludźmi, po handlu bronią i narkotykami, jest trzecim najbardziej dochodowym nielegalnym biznesem na świecie. Obywatele polscy najczęściej padają ofiarami handlu ludźmi za granicą w zakresie przymusowej pracy, wykorzystania seksualnego.
Nie istnieje jeden profil ofiary handlu ludźmi. Pokrzywdzony, tym przestępstwem może zostać każdy bez względu na wiek, płeć, czy pochodzenie. Jednak pewne czynniki, jak długotrwały brak zatrudnienia, zadłużenie, ubóstwo, zwiększają niebezpieczeństwo stania się ofiarą handlu ludźmi. Wysokie ryzyko dotyczy również młodych osób, często poszukujących pracę.
Podnoszenie wiedzy na temat zagrożeń związanych z handlem ludźmi wśród młodzieży szkolnej jest jednym z skutecznych elementów profilaktyki. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się co to jest handel ludźmi, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu pracy w kraju i za granicą oraz jak należy zachować się w przypadku wystąpienia problemów.
W spotkaniu uczestniczył doradca EURES zajmujący się międzynarodowym pośrednictwem pracy, ze szczególnym uwzględnieniem mobilności na europejskim rynku pracy. W bieżącym roku jednym z priorytetowych zadań sieci EURES jest informowanie młodych ludzi o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi.
Źródło: nadkom. Paweł Zalewski Wydział Prewencji KWP we Wrocławiu
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu