Bieżące informacje

Zanim na dobre zabrał się za podrabianie banknotów i dokumentów, został zatrzymany przez policjantów kryminalnych wałbrzyskiej komendy

Zabrał się za produkcję fałszywych banknotów i dokumentów. Proceder szybko wykryli jednak policjanci kryminalni z wałbrzyskiej komendy i zatrzymali 35-latka w miejscu jego zamieszkania. Na terenie Jawora, skąd pochodzi podejrzany, funkcjonariusze odnaleźli i zabezpieczyli próbki wydrukowanych pieniędzy, różnego rodzaju dokumenty, na których wzór mężczyzna chciał zrobić „fałszywki”, a także narkotyki w postaci marihuany. Sąd, po zapoznaniu się ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowy, zastosował w stosunku do 35-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres miesiąca.

Funkcjonariusze pionu kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu w poprzedni czwartek o poranku odwiedzili jeden z domów w Jaworze. To właśnie tam znaleźli pocięte próbki podrabianych banknotów oraz kilka wydrukowanych „fałszywek”. Mundurowi zabezpieczyli także sprzęt komputerowy i biurowy, dokumenty oraz fragmenty dokumentów, pieczątki ze znakami RP oraz znakami specjalnymi, które służyły do przygotowywania całego procederu oraz foliowy woreczek z zielonym suszem roślinnym. Tester u technika kryminalistki wykazał, że była to marihuana.

Na miejscu policjanci zatrzymali podejrzanego, a w piątek 35-latek został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu, gdzie usłyszał zarzuty. Sąd, po zapoznaniu się ze zgromadzonym przez śledczych materiałem dowodowym, zastosował w stosunku do mieszkańca Jawora środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres najbliższego miesiąca

Za przygotowywanie podrabianych banknotów oraz dokumentów podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności do lat pięciu, natomiast za posiadanie narkotyków do trzech lat więzienia. O losie mieszkańca powiatu jaworskiego zdecyduje teraz sąd.

Przypominamy, że podrabianie banknotów i dokumentów to zjawisko, które niesie za sobą poważne konsekwencje zarówno dla zwykłych obywateli, jak i dla całego państwa. Dla przeciętnego człowieka fałszywe pieniądze oznaczają realne straty finansowe – jeśli ktoś nieświadomie przyjmie taki banknot, nie ma możliwości jego wymiany, co może prowadzić do frustracji i nieufności wobec innych ludzi oraz instytucji.

Dodatkowo, używanie podrobionych dokumentów może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi, nawet jeśli dana osoba nie wiedziała, że dokument jest fałszywy. Fałszywe dokumenty to także zagrożenie kradzieżą tożsamości, która może mieć długotrwałe, negatywne skutki, takie jak wyłudzanie kredytów czy podszywanie się pod inną osobę.

Dla państwa z kolei podrabianie banknotów to bezpośrednie zagrożenie dla stabilności gospodarki. Jeśli w obiegu znajduje się zbyt wiele fałszywych pieniędzy, może to prowadzić do inflacji i spadku wartości prawdziwego pieniądza. Państwo musi ponosić ogromne koszty związane z projektowaniem nowych zabezpieczeń oraz walką z fałszerzami, co obciąża budżet.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KMP w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

  • drukarka i papier
  • policjant w rękawiczkach trzyma podrobiony dokument
  • narkotyki - marihuana w woreczku
  • banknoty, telefon, dokumenty
  • komputer i drukarki w bagażniku samochodowym
  • podarte wydrukowane banknoty
Powrót na górę strony