Bieżące informacje

Trzeźwość za kierownicą to fundament bezpieczeństwa – Twojego i innych

Data publikacji 28.04.2025

Przed nami długi majowy weekend. To czas odpoczynku, rodzinnych spotkań i wyjazdów. Niestety, mimo licznych apeli o odpowiedzialność, wciąż zdarzają się osoby, które lekkomyślnie łamią prawo i siadają za kierownicę pod wpływem alkoholu, narażając siebie oraz innych na niebezpieczeństwo. O tym, że nie są to tylko puste słowa i abstrakcyjne apele, świadczą zatrzymania z ostatniej doby na terenie powiatu ząbkowickiego – dwóch nietrzeźwych kierujących z ponad 2 promilami alkoholu w organizmie.

Prowadzenie pojazdu to ogromna odpowiedzialność. W momencie, gdy w organizmie znajduje się alkohol, nawet w niewielkiej ilości, kierowca staje się zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale też dla każdego, kogo mija na drodze.

Alkohol:

  • drastycznie spowalnia reakcje,
  • zaburza ocenę sytuacji,
  • obniża koncentrację,
  • fałszywie zwiększa pewność siebie.

W konsekwencji nietrzeźwy kierujący jest jak tykająca bomba. Nigdy nie wiadomo, kiedy i gdzie może on doprowadzić do tragedii na drodze.

Ogromne znaczenie w takich przypadkach ma postawa świadków, którzy nie przechodzą obojętnie obok zagrożenia. To również dzięki ich odpowiedzialności udało się 27 kwietnia zatrzymać dwóch nietrzeźwych kierowców na terenie powiatu ząbkowickiego.

Pierwszy z przypadków miał miejsce około godziny 16:00 w miejscowości Bardo. 50-letni mieszkaniec powiatu, mając ponad 2,3 promila alkoholu w organizmie, wsiadł za kierownicę volkswagena. Świadkowie widząc, że mężczyzna próbuje prowadzić samochód, najpierw starali się go powstrzymać, a gdy to się nie powiodło, natychmiast powiadomili Policję. Dzięki ich determinacji kierowca został zatrzymany, zanim doszło do tragedii.

Drugie zatrzymanie nastąpiło przed północą w Ziębicach. 69-letni kierujący oplem, również z ponad 2 promilami alkoholu w organizmie, został zatrzymany na jednej z ulic przez policyjny patrol. W tym przypadku to skutecznie pełniona służba i szybka reakcja ziębickich funkcjonariuszy zapobiegły niebezpieczeństwu.

Powyższe przykłady pokazują jasno, że nie są to odosobnione przypadki. To alarmujące dowody na to, że problem wciąż istnieje i wymaga naszej wspólnej, codziennej reakcji. Dlatego właśnie przypominamy: trzeźwość za kierownicą to nie uprzejmość wobec innych, to absolutny obowiązek, którego złamanie może kosztować życie. Natomiast świadkowie takich zachowań nie są biernymi obserwatorami, są kluczowym elementem systemu bezpieczeństwa.

Pamiętajmy – bezpieczeństwo na drogach to nasza wspólna sprawa. Każdy z nas ma wpływ na to, czy podróż zakończy się szczęśliwie. I każdy ma dwa podstawowe obowiązki:

  1. Nie prowadzić pojazdu po spożyciu alkoholu – bez względu na to, czy to „tylko jedno piwo” czy „niewielki kieliszek”;
  2. Reagować, gdy widzimy, że ktoś zamierza wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Jeśli nie zareagujemy, konsekwencje mogą być tragiczne.

W nadchodzący majowy weekend na drogach naszego województwa pojawi się więcej patroli kontrolujących trzeźwość kierowców i stan techniczny pojazdów. Jednak nawet niezwykle wzmożone kontrole policyjne nie zastąpią odpowiedzialności za kierownicą, która może ocalić życie nasze oraz naszych bliskich.

Pijesz – nie jedź!

Widząc osobę nietrzeźwą za kierownicą – reaguj!

kom. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Ząbkowicach Śląskich
podkom. Katarzyna Mazurek
tel. 608 086 826

Powrót na górę strony