Bieżące informacje

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Data publikacji 05.05.2025

Co roku, 5 maja - obchodzimy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie i pokazać, że każdy z nas ma równe prawo do aktywnego udziału w życiu społecznym oraz zawodowym. Pamiętajmy, że uznając i popierając godność i prawa osób z niepełnosprawnościami, uznajemy własną godność i prawa. Niestety wciąż niechlubną praktyką jest parkowanie pojazdów przez osoby w pełni sprawne na miejscach zarezerwowanych dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Z tego powodu oprócz rutynowych czynności dolnośląscy policjanci zwracają szczególną uwagę na kierowców, którzy popełniają tego typu wykroczenia.

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych został zapoczątkowany we Francji na początku lat 90. XX wieku. Jest idealną okazją do przypominania o tym, że osoby niepełnosprawne są częścią społeczeństwa i powinny być traktowane w sposób godny, z szacunkiem. Niepełnosprawność oznacza brak możliwości samodzielnego życia, który jest spowodowany przez wrodzoną lub nabytą niesprawność psychiczną bądź fizyczną. Niepełnosprawność oznacza, także długotrwałe ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu, co wiąże się z obniżeniem sprawności funkcji psychicznych, fizycznych lub słuchowych. Może być to także utrata lub wada psychiczna, fizjologiczna, czy anatomiczna struktury organizmu.

Niechlubną praktyką jest parkowanie pojazdów przez osoby w pełni sprawne na miejscach zarezerwowanych dla pojazdów osób niepełnosprawnych lub osób przewożących takie osoby. Mało, kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wielki może to być problem dla tych ludzi, dla których te miejsca są zarezerwowane.

Oprócz podejmowanych działań wobec osób nieuprawnionych, pozostawiających swój pojazd na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, policjanci zwracają uwagę na nadużycia wynikające z korzystania z przywilejów posiadania karty parkingowej. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że kierujący pojazdem oznaczonym kartą parkingową może parkować na miejscu dla osób niepełnosprawnych tylko wtedy kiedy przewozi osobę legitymującą się kartą.

Warto też pamiętać, że zgodnie z art. 96b Kodeksu Wykroczeń, posługiwanie kartą parkingową przez osobę nieuprawnioną zagrożone jest karą grzywny do 2 000 złotych.

Szanuj innych uczestników ruchu drogowego, nie tylko w dniu Ich święta !!!

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony