Nieświadomość kosztowała 48-latka niemal 17 tysięcy złotych. Kolejna przestroga przed cyberoszustami
Sposoby działania sprawców oszustw są bardzo zróżnicowane. Swoje metody przestępcy nieustannie modyfikują. Jednak pomimo kampanii informacyjnej dolnośląskiej Policji w zakresie ostrzegania przed oszustwami, niestety zdarzają się przypadki kiedy to wykorzystywana jest ich łatwowierność. Do Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich zgłosił się 48-letni mężczyzna, który, ku swojemu zaskoczeniu, padł ofiarą wyrafinowanego oszustwa internetowego. Choć nie potrafił dokładnie wskazać, jak i kiedy utracił dostęp do swoich danych logowania, to straty, jakie poniósł, są jak najbardziej realne – niemal 17 tysięcy złotych.
Zgłaszający początkowo nawet nie miał świadomości, że ktoś przejął kontrolę nad jego bankowością internetową. Dopiero, gdy podczas codziennych zakupów próbował zapłacić za zakupiony produkt, zorientował się, że jego karta płatnicza została odrzucona z powodu braku środków. Zaskoczony sytuacją, natychmiast zalogował się do aplikacji bankowej. To, co zobaczył, było jak zimny prysznic. Środki z jego konta zostały przetransferowane na nowo założone konta walutowe, a następnie część z nich wypłacona.
Okazało się, że przestępcy nie tylko uzyskali dostęp do jego głównego rachunku, ale również, podszywając się pod mieszkańca powiatu ząbkowickiego, założyli dodatkowe konta walutowe oraz zwiększyli limity kredytowe. To umożliwiło im dalsze działania i powiększyło potencjalne straty finansowe. Na szczęście, szybka reakcja pokrzywdzonego pozwoliła na zablokowanie dostępu do kont i uratowanie części zgromadzonych środków. Mężczyzna niezwłocznie udał się do banku, gdzie dokonał niezbędnych zabezpieczeń i złożył oficjalne zawiadomienie na Policji.
W takich przypadkach czasami trudno ustalić dokładny moment i metodę, którą posłużyli się oszuści. Możliwości jest wiele:
- kliknięcie w fałszywy link przesłany SMS-em (tzw. smishing),
- wejście na podrobioną stronę banku (phishing),
- zainstalowanie złośliwego oprogramowania na telefonie lub komputerze,
- udostępnienie danych logowania na fałszywej stronie sklepu internetowego lub ogłoszeniowego.
Niejednokrotnie ofiary nie są świadome, że ich dane zostały wykradzione nawet kilka tygodni wcześniej. Przestępcy czekają, obserwują i atakują w najdogodniejszym dla siebie momencie.
Aby uniknąć podobnych sytuacji, Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci:
- Nigdy nie udostępniaj danych logowania do bankowości elektronicznej. Żaden bank ani instytucja publiczna nie prosi o takie dane w wiadomościach SMS, e-mailach czy przez telefon.
- Stosuj silne hasła i zmieniaj je regularnie. Hasło powinno być unikalne, trudne do odgadnięcia i zawierać kombinację liter, cyfr oraz znaków specjalnych.
- Nie klikaj w podejrzane linki. Nawet jeśli wiadomość wygląda na autentyczną, zawsze sprawdzaj adresy stron internetowych i nadawców wiadomości.
- Korzystaj z dwuskładnikowego uwierzytelniania. Jeśli bank oferuje tę opcję, włącz ją, to dodatkowa warstwa ochrony.
- Sprawdzaj regularnie historię transakcji. Szybkie zauważenie nieautoryzowanych operacji pozwala na błyskawiczną reakcję.
- Zainstaluj i aktualizuj oprogramowanie antywirusowe. Dotyczy to zarówno komputerów, jak i smartfonów.
- Zgłaszaj każde podejrzane działanie. Jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenia, że ktoś mógł uzyskać dostęp do Twojego konta lub danych – nie czekaj. Skontaktuj się z bankiem i Policją.
Bądźmy czujni i informujmy innych!
Każde zgłoszenie jest ważne i pomaga w walce z cyberprzestępczością. Apelujemy do mieszkańców powiatu ząbkowickiego o czujność i rozwagę w korzystaniu z bankowości internetowej oraz innych usług cyfrowych. Edukujmy też swoich bliskich, szczególnie osoby starsze, które często są łatwym celem dla oszustów.
Sprawa opisana powyżej jest kolejnym przykładem na to, jak szybko i bez większego wysiłku można stracić kontrolę nad swoimi finansami, jeśli w którymś momencie zlekceważy się zasady bezpieczeństwa. W tym przypadku na szczęście nie doszło do całkowitej utraty środków, ale nie każdy ma tyle szczęścia. Dlatego tak ważne jest, by mówić o zagrożeniach, informować i uczulać na zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach i transakcjach na odległość.
st. asp. Łukasz Porębski
Źródło: KPP w Ząbkowicach Śląskich
podkom. Katarzyna Mazurek
tel. 608 086 826