Przemoc rówieśnicza – czym jest i jak przeciwdziałać
Przemoc rówieśnicza to bardzo niebezpieczne zjawisko. Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy negatywne zachowania w stosunku do innych, są nagrywane i publikowane w internecie. Dla oprawcy to „zabawa”, ofiara doznaje jednak bólu fizycznego i psychicznego. Niestety, takie sytuacje mogą skończyć się tragicznie. O tym, co robić w takiej sytuacji policjantka profilaktyka rozmawiała z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej w Ścinawie Polskiej.
W miniony wtorek, 27 maja br., uczniowie Szkoły Podstawowej w Ścinawie Polskiej, w ramach programu profilaktycznego "Prewencja na start - kręci mnie bezpieczeństwo z oławską Policją" uczestniczyli w spotkaniu z policjantką zajmującą się tematem profilaktyki i nieletnich.
Podczas pogadanki funkcjonariuszka rozmawiała z młodzieżą na temat ważnych i aktualnych problemów, takich jak hejt, demoralizacja i przestępczość wśród nieletnich. Spotkanie miało charakter edukacyjny i profilaktyczny, a policjantka posługując się przykładami z życia codziennego, wyjaśniali uczniom, jakie mogą być konsekwencje prawne i społeczne niewłaściwego zachowania, w tym używania mowy nienawiści, czy udziału w aktach przemocy. Ponadto zwrócono uwagę na rolę internetu jako przestrzeni, gdzie hejt i cyberprzemoc stają się coraz bardziej powszechne.
Policjantka przypomniała, że każde nieodpowiednie działanie, nawet z pozoru błahe, może prowadzić do poważnych skutków prawnych. Mundurowa wyjaśniła, także temat demoralizacji, wskazując, jak ważne jest rozpoznawanie i reagowanie na pierwsze sygnały problemów.
Oławscy policjanci zachęcają młodych ludzi do otwartej rozmowy, podkreślając, że kluczem do rozwiązania wielu problemów jest dialog oraz wzajemne zrozumienie. Hejt w internecie, czy agresja w szkołach to zjawiska, które mogą dotknąć każdego. Ważne jest, aby wiedzieć, jak reagować i gdzie szukać pomocy. Nie wstydźmy się prosić o wsparcie.
Spotkanie policjantki z uczniami było nie tylko ciekawą lekcją, ale także inspiracją do refleksji nad własnym postępowaniem i relacjami z innymi.
Tego rodzaju działania pokazują, jak istotna jest współpraca między instytucjami edukacyjnymi a służbami porządkowymi w trosce o dobro młodzieży i budowanie odpowiedzialnego społeczeństwa.
st. asp. Łukasz Porębski
Źródło: KPP w Oławie
asp. szt. Wioletta Polerowicz
tel. 605 316 497