Bieżące informacje

Policjanci z wrocławskiego oddziału prewencji uratowali młodego mężczyznę

Data publikacji 30.06.2025

Policjanci z OPP we Wrocławiu, podczas patrolu pieszego na terenie miasta, otrzymali zgłoszenie o tym, że okolicach Odry znajduje się młody mężczyzna, który najprawdopodobniej jest w kryzysie emocjonalnym i odgraża się, że popełni samobójstwo. Szybka reakcja mundurowych oraz długa rozmowa z mężczyzną doprowadziły do jego uratowania i przekazania pod opiekę medyczną.

W miniony weekend patrol pieszy z OPP we Wrocławiu otrzymał zgłoszenie, że w okolicach Odry znajduje się mężczyzna, który jest najprawdopodobniej w kryzysie emocjonalnym. Odgraża się, że popełni samobójstwo.

Mundurowi bardzo szybko przybyli na miejsce i rozpoczęli rozmowę z desperatem. 34-latek nie dał zbyt blisko podejść do siebie, więc funkcjonariusze rozmawiali z nim w bezpiecznej odległości. Długi i pełen empatii dialog spowodował, że policjantom udało się zbliżyć do mężczyzny i w odpowiednim momencie chwycić go - ratując mu życie. 

Mundurowi okazali mu wsparcie i zrozumienie. Wskazali miejsca, gdzie może udać się po pomoc. Przekazali też w  ręce medykom, którzy zbadali czy mężczyźnie nic się nie stało. 

Przypominamy, że policjanci zawsze śpieszą z pomocą najszybciej jak tylko mogą. Warto jednak pamiętać, że decyzja o odebraniu sobie życia w wielu przypadkach nie jest podejmowana pod wpływem chwili. Apelujemy i prosimy, aby zwracać uwagę na osoby z naszego otoczenia, na ich zachowanie. Być może nasza reakcja, zwykła ludzka rozmowa sprawi, że pomożemy drugiemu człowiekowi.

Pamiętajmy też, że każdy z nas może mieć słabsze chwile, dlatego kiedy myślimy, że nic gorszego nie może nas spotkać i nie wiemy jak poradzić sobie z przytłaczającymi nas problemami, warto jest po prostu zwrócić się o pomoc. Najlepiej nawiązać kontakt ze specjalistami, którzy dyżurują pod numerem telefonu 116 123. To osoby, które pomogą nam całkowicie bezpłatnie i anonimowo.

Przypominamy telefony pomocowe:

  • 116 123 – Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys Emocjonalny, czynny całodobowo, 
  • 116 111 – Bezpłatny Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, czynny całodobowo, 
  • 800 121 212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny całodobowo, 
  • 800 702 222 - Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, czynny całodobowo. 

Pamiętajmy również, że możemy zgłosić się do najbliższego Ośrodka Pomocy Społecznej, Centrum Pomocy Rodzinie czy Ośrodka Interwencji Kryzysowej. W każdej z tych placówek otrzymamy pomoc, której potrzebujemy. Przysługują nam porady i konsultacje telefoniczne, wsparcie psychologiczne, porady prawne, psychiatryczne i grupy wsparcia. W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia oczywiście nie wahajmy się i dzwońmy pod numer alarmowy 112.

asp. szt. Monika Kaleta
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

tablica informacyjne

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony