Bieżące informacje

Wejdź na pokład - zostań policyjnym wodniakiem

Dolnośląska Policja wodna powołana została do pilnowania porządku na wodach śródlądowych województwa. Policyjni „wodniacy” poza kontrolą łodzi, pełnią też funkcje prewencyjne na terenach przywodnych. Do ich obowiązków należy zapewnienie bezpieczeństwa kąpiących się, pływających i uprawiających sporty wodne, ratowanie tonących, prowadzenie akcji ratowniczych i poszukiwawczych, ściganie i zatrzymywanie sprawców przestępstw i wykroczeń, kontrola organizatorów imprez, a także dróg wodnych, w tym ochrona przyrody i środowiska naturalnego oraz udział w akcjach ratowniczych podczas katastrof i klęsk żywiołowych.

Jak działa policja wodna i jakie ma uprawnienia?

Policja wodna patroluje akweny, pilnując, aby nie dochodziło do łamania prawa na wodzie. Dba także o bezpieczeństwo i czystość środowiska. Większość służby spędzają na wodzie, niezależnie od warunków pogodowych.

Są uprawnieni do przeprowadzania kontroli jachtów. Mogą zwrócić uwagę na liczbę środków bezpieczeństwa na pokładzie. Ale także poprosić dowodzącego o pokazanie gaśnicy, bądź zapytać o liczbę kamizelek ratunkowych.

Gdy żeglarz złamie prawo, sprawa może zostać skierowana do sądu. Spożywanie alkoholu przez sternika jest surowo zabronione i w przypadku prowadzenia jachtów z silnikiem traktowane jak kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości. W takim wypadku policja może także zatrzymać patent żeglarski, a łódź odholować na koszt żeglarza.Mundurowi mogą też wystawiać mandaty karne.

Najczęściej spotykanym przewinieniem jest zaśmiecanie środowiska.

Jeżeli chciałbyś połączyć pasję ze służbą zapoznaj się z naszą ofertą --> służba w Policji.

Zrób pierwszy krok i skontaktuj sięz pracownikami Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, którzy przyjmują kandydatów w budynku przy ul. Połbina 1 we Wrocławiu, albo z pracownikiem z dowolnej komendy miejskiej lub komendy powiatowej w pobliżu miejsca zamieszkania.

Ile będziesz zarabiał, niosąc pomoc innym i dbając o ich bezpieczeństwo?

Na wysokość pensji mundurowego ma również wpływ wysługa lat. Zaznaczyć należy, że z wynagrodzenia za pracę osoby, która nie ukończyła 26 roku życia, nie jest potrącany podatek dochodowy.

  • Kursant (I grupa zaszeregowania) w stopniu posterunkowego przed ukończeniem 26 roku życia podczas pobytu na kursie podstawowym, gdzie ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie od 5738,01 do 6366,72 netto, a dla osoby po ukończeniu 26 roku życia od 5 311,00 do 5 856,72 netto
  • Policjant (II grupa zaszeregowania) przed ukończeniem 26 roku życia w stopniu starszego posterunkowego od 6 161,88 do 7 245,60 netto, a po ukończeniu 26 roku życia od 5 678,88 do 6 620,60 netto

Czy funkcjonariusz oprócz pensji otrzymuje jeszcze inne dodatki?

Policjanci otrzymują między innymi:

  • nagrodę roczną, czyli tzw. trzynastkę i jest ona w wysokości jednej uśrednionej pensji,
  • ekwiwalent wysokości od około 1900 do blisko 2400 złotych (w zależności od miejsca pełnienia służby) rocznie z przeznaczeniem na uzupełnienie elementów umundurowania, bo pierwszy komplet otrzymują bezpłatnie,
  • coroczną dopłatę do wypoczynku w wysokości około 480 złotych na członka rodziny,
  • jednorazowy dodatek na zagospodarowanie (w wysokości średniej pensji), który otrzymywany w momencie przejścia ze służby przygotowawczej do służby stałej, czyli po 3 latach pracy,

Jeżeli dokładnie zapoznałeś się z informacjami znajdującymi się powyżej, sam możesz wyciągnąć własne wnioski, czy służba w Policji jest tym, co chciałbyś robić w przyszłości. Każdego dnia daje ona dużo satysfakcji z niesienia pomocy innym, ale też pozwala rozwijać swoje pasje i zapewnić byt własnej rodzinie.

asp. Paweł Noga
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

  • policjanci płyną policyjną motorówką
  • policjanci płyną motorówką
  • policjanci płyną motorówką
  • policjanci płyną motorówką
  • policjanci płyną motorówką
  • policjanci płyną motorówką
Powrót na górę strony