Seniorka straciła 140 tysięcy złotych po telefonie od fałszywego policjanta i prokuratorki. Policjanci apelują kolejny raz o rozsądek i ostrożność
Lubińscy policjanci prowadzą wiele działań prewencyjnych, aby zapobiec różnym metodom oszustw, gdzie ofiarami przestępców są osoby starsze. Pomimo wielu apeli, debat, kampanii i spotkań, nadal zdarzają się sytuacje, w których seniorzy tracą swoje oszczędności. Tak było w przypadku 79-latki, która straciła 140 tysięcy złotych, oszukana przez fałszywą prokuratorkę i fałszywego policjanta. Z policyjnych danych wynika, że większa część osób starszych reaguje prawidłowo. Odkłada słuchawkę i dzwoni do członka rodziny, za którego przestępca się podaje lub zgłasza sprawę policjantom – w ten sposób chroniąc swoje oszczędności.
Lubińscy policjanci kładą bardzo duży nacisk na bezpieczeństwo osób starszych. Prowadzą kampanie informacyjne w środkach masowego przekazu, organizują bądź włączają się w różnego rodzaju akcje, spotkania, debaty w których uczestniczą seniorzy. Dzielnicowi rozmawiają z osobami starszymi i ostrzegają przed domokrążcami, tłumaczą jak się zachować i proszą, aby nie wpuszczali do mieszkania obcych. Funkcjonariusze zajmujący się profilaktyką społeczną starają się dotrzeć do jak największej liczby nie tylko seniorów, ale także osób, które mogą uświadomić starsze osoby o zagrożeniach ze strony oszustów.
Podczas prelekcji w szkołach tłumaczą dzieciom, aby ostrzegały swoich dziadków i babcie, prowadzą spotkania z pracownikami banków, sporządzają apele, które są odczytywane przez duszpasterzy. Kolportują ulotki w miejsca, gdzie mogą przebywać osoby starsze – apteki, spółdzielnie mieszkaniowe, banki, poczta itp.
Pomimo tego, że świadomość mieszkańców naszego powiatu jest coraz większa, oszuści nie odpuszczają. Tym razem ich ofiarą padła 79-letnia mieszkanka Lubina. Jak ustalili policjanci, w czwartek 10 lipca br., do kobiety na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Rozmówca poinformował, że na terenie miasta grasuje szajka złodziei, która włamuje się do mieszkań i usypia lokatorów gazem, a następnie kradnie pieniądze.
Fałszywy policjant przekonał kobietę, że do tej sprawy zostały zatrzymane dwie osoby i to od nich posiada informacje, gdzie planowane są kolejne włamania. Dlatego też, aby złapać przestępców, rozmówca poprosił seniorkę, aby ta spakowała wszystkie oszczędności jakie ma w domu i przekazała je policjantowi, który będzie czekał pod jej oknem. Na to 79-latka się nie zgodziła, bojąc się, że straci swoje oszczędności. W rozmowie uczestniczyła również oszustka, podająca się za prokuratorkę, potwierdzając słowa fałszywego funkcjonariusza.
Pokrzywdzona zawołała swoją wnuczkę, która również rozmawiała z oszustami. Finalnie reklamówka z pieniędzmi została wystawiona pod drzwi mieszkania, skąd szybko zniknęła. 79-latka straciła wszystkie oszczędności swojego życia.
Pamiętaj!
- policjanci czy prokuratorzy nigdy nie dzwonią z informacją o prowadzonej akcji ani nie proszą o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś umówionym miejscu. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Natychmiast się rozłącz i zawiadom Policję;
- bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy;
- słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc, rozłącz się i sam zadzwoń do osoby za którą podaje się rozmówca, aby zweryfikować tę informację;
- kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.
Nie dajmy się oszukać! Nietypowe sytuacje oraz wszelkie podejrzane prośby o przekazanie pieniędzy zgłaszajmy na Policję, wcześniej rozłączając rozmowę z potencjalnym przestępcą.
st. asp. Łukasz Porębski
Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 974 322