Bieżące informacje

Skontrolowano ponad 15 tysięcy kierujących. Rekordzistka miała blisko 4 promile alkoholu…

Sprawcami wielu wypadków i kolizji drogowych są niejednokrotnie osoby, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów, po alkoholu lub narkotykach. Aby takich zagrożeń było jak najmniej, dolnośląscy policjanci nieustannie prowadzą działania prewencyjno-kontrolne. 21 lipca br. podczas akcji pn. ,,Alkohol i narkotyki" policjanci sprawdzili stan trzeźwości ponad 15 tys. kierowców, eliminując tym samym z ruchu 51 osób nietrzeźwych. Uprawnienia do kierowania straciło 71 kierowców, w tym rekordzistka tego niechlubnego zestawienia, która miała 3.8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Chwilę wcześniej straciła panowanie nad swoim pojazdem, a miało to miejsce na terenie gminy Ścinawa w powiecie lubińskim.

Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach i mimo tego, nadal niektórzy kierujący podchodzą do kwestii trzeźwości nieodpowiedzialnie. Analizy pokazują, że sprawcami wielu tragicznych wypadków są właśnie osoby, które zdecydowały się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów, po alkoholu lub narkotykach. Niestety dzieje się to pomimo stale rosnącej świadomości społecznej, a także wielokrotnych apeli i działań prewencyjno-kontrolnych prowadzonych przez policjantów. Aby ograniczyć liczbę tego typu zdarzeń i eliminować z ruchu osoby nietrzeźwe oraz znajdujące pod wpływem narkotyków, dolnośląscy funkcjonariusze pełniący służbę na drogach, systematycznie prowadzą różnego rodzaju działania.

Tylko podczas tych prowadzonych wczoraj działań pn. ,,Alkohol i narkotyki", policjanci sprawdzili stan trzeźwości ponad 15 tysięcy kierowców. Okazało się, że aż 51 za nich kierowało mając alkohol w organizmie. W trakcie tych działań uprawnienia do kierowania straciło nieodpowiedzialnych 71 kierowców.

Policjanci zatrzymali także prawo jazdy 32-latce, która jadąc po godzinie 15.00 jedną z dróg w gminie Ścinawa, straciła panowanie nad swoim pojazdem. Funkcjonariusze od razu wyczuli od niej silną woń alkoholu. Kobieta początkowo chciała przekonać policjantów, że nic nie piła w tym dniu, a w ogrodzenie wjechała, bo się zagapiła sięgając po telefon komórkowy.

Stan faktyczny szybko potwierdziło badanie stanu trzeźwości 32-latki i okazało się, że ma ona aż 3,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Nietrzeźwym uczestnikom ruchu funkcjonariusze zatrzymali uprawnienia do kierowania, a teraz o ich dalszym losie zdecyduje sąd.

Dolnośląscy policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu o zdecydowaną reakcję zawsze, gdy widzimy lub tylko podejrzewamy, że za kierownicę innego auta wsiada osoba nietrzeźwa albo po zażyciu środków odurzających. Jak wszyscy wiemy, każda ilość wypitego alkoholu lub substancji psychoaktywnych nie tylko obniżać może koncentrację, spowalniać czas reakcji oraz powodować błędną ocenę odległości lub prędkości. Konsekwencją mogą być tragiczne i nieodwracalne w skutkach zrażenia. Nie pozwólmy nikomu pijanemu lub. Jeśli podejrzewamy, że kierowca jest nietrzeźwy lub widzimy, że pieszy zatacza się na jezdnię, zawsze natychmiast poinformujmy o tym Policję.

asp. szt. Łukasz Dutkowiak

napis zachowaj trzeżwość

  • policjant kontroluje ilość alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy siedzącemu w samochodzie osobowym
  • policjant kontroluje ilość alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy siedzącemu w samochodzie osobowym
  • policjant kontroluje ilość alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy siedzącemu w samochodzie osobowym
  • policjant kontroluje kierowcę tira
  • policjantka kontroluje ilość alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy siedzącemu w busie
  • policjant kontroluje ilość alkoholu w wydychanym powietrzu kierowcy siedzącemu w samochodzie osobowym
Powrót na górę strony