Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

A może służba w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu?

Data publikacji 27.07.2025

Osoby ukrywające się przed organami ścigania lub wymiarem sprawiedliwości są na celowniku właśnie policyjnych „poszukiwaczy”. To szereg wykonywanych przez nich każdego dnia czynności przynosi wymierne efekty, a za kratki trafiają sprawcy poważnych przestępstw i osoby poszukiwane celem odbycia kary pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zajmują się poszukiwaniami celowymi, do których zalicza się najpoważniejsze z przestępstw takie jak: zabójstwa, rozboje, zgwałcenia, rozboje z niebezpiecznym narzędziem czy też udział w zorganizowanych grupach przestępczych.

Ich praca wymaga dużej precyzji, doświadczenia i zaangażowania. Często sprawy którymi się zajmują mają wysoki priorytet i dotyczą groźnych przestępców. Wykorzystują najnowocześniejsze metody współpracując zarówno z jednostkami w kraju, jak i poza jego granicami.

Przedstawimy jedną z ich tegorocznych realizacji, pokazując choć ułamek tego czym na co dzień zajmują się policjanci tego wydziału.

Funkcjonariusze Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu tym razem mieli odnaleźć mieszkańca powiatu trzebnickiego oskarżonego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT m.in. z nielegalnego obrotu paliwami. Poszukiwany mężczyzna całkowicie zerwał swoje kontakty z „rodzinnymi stronami” i wyjechał w inną część Polski. Kilka lat skutecznie ukrywał się przed organami ścigania. Myślał, że pozostanie bezkarny. Nie wiedział jednak, że do działań mających na celu jego odnalezienie i zatrzymanie w 2025 roku włączyli się funkcjonariusze z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Sprawa zainteresowała Łowców ze względu na fakt długiego okresu ukrywania się poszukiwanego. Zaraz po przejęciu sprawy policjanci przystąpili do intensywnych działań, aby odnaleźć jakikolwiek „ślad”, który pomógłby im namierzyć poszukiwanego.

W sprawie zastosowane zostały zaawansowane metody operacyjne, których tajniki znają tylko najbardziej doświadczeni „poszukiwacze”. W wyniku wytężonych działań Łowcy „złapali trop”, który doprowadził ich na teren województwa zachodniopomorskiego. To tam w jednej z miejscowości wiódł swoje życie poszukiwany członek grupy przestępczej.

Ukrywał on prawdziwe dane przed osobami ze swojego kręgu. Zmienił również wygląd. O miejscu jego przebywania, jak się później okazało, wiedzieli tylko najbliżsi członkowie rodziny. Dolnośląscy „Łowcy Głów” skrupulatnie przygotowali się do jego zatrzymania. Zaskoczyli go swoją obecnością w jednej z nadmorskich miejscowości, gdzie dotychczas skutecznie ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Mężczyzna był całkowicie zaskoczony „wizytą” funkcjonariuszy, a teraz najbliższe 5 lat spędzi w więzieniu.

To jeden z bardziej wymagających wydziałów w strukturze policji, ale efekty jego pracy są widoczne i dają dużą satysfakcję jego policjantom, wpływając bezpośrednio na bezpieczeństwo.

Służba w tym wydziale skierowana jest dla osób z pasją, determinacją i chęcią działania w dynamicznych warunkach. W tej pracy nie będziesz narzekał na nudę,  każdy dzień będzie inny, a dwie takie same sytuacje raczej się nie powtórzą. To od Twojego zaangażowania będzie zależało zatrzymywanie niebezpiecznych przestępców, a co za tym idzie poprawa bezpieczeństwa.  

asp. Paweł Noga
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

 

Powrót na górę strony