Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Edukacja i bezpieczeństwo na stoku – zimowy piknik w Świeradowie-Zdroju przyciągnął tłumy

Data publikacji 09.02.2026

W piątek, 6 lutego, na dolnej stacji Ski&Sun w Świeradowie-Zdroju odbył się piknik edukacyjny pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo w zimie”. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców oraz turystów wypoczywających w uzdrowisku. Licznie przybyli miłośnicy sportów zimowych, rodziny z dziećmi oraz osoby zainteresowane bezpiecznym wypoczynkiem w górach.

Celem pikniku było promowanie zasad bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku – zarówno na stokach narciarskich, jak i w ruchu drogowym. Organizatorzy postawili na praktyczną edukację, bezpośredni kontakt ze służbami oraz atrakcyjną formę przekazu, co spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników.

W wydarzeniu aktywnie uczestniczyli funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu oraz Policyjna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim. Policjanci przypominali podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po stokach narciarskich, a także właściwego zachowania się na drogach w trudnych, zimowych warunkach. Policyjna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim aktywnie uczestniczyła w pikniku, prezentując specjalistyczny sprzęt wykorzystywany podczas akcji poszukiwawczych i ratowniczych, prowadzonych w terenie górskim oraz trudno dostępnym. Funkcjonariusze opowiadali o specyfice swojej służby, zasadach prowadzenia poszukiwań osób zaginionych oraz współpracy z innymi służbami ratunkowymi.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wspólne patrole narciarskie służb mundurowych, które przez cały czas trwania wydarzenia były obecne na stoku, dbając o bezpieczeństwo użytkowników oraz służąc pomocą i poradą. Obecność patroli spotkała się z aprobatą narciarzy i snowboardzistów, którzy chętnie rozmawiali z funkcjonariuszami i doceniali ich zaangażowanie.

Nie zabrakło również efektownych pokazów. Szczególną uwagę przyciągnęła prezentacja psa służbowego Zakładu Karnego w Zarębie, który zaprezentował swoje umiejętności pracy z przewodnikiem. Wzbudziło to ogromne emocje, zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników pikniku i był jedną z najczęściej komentowanych atrakcji wydarzenia.

Równie dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz przygotowany przez ratowników Karkonoskiej Grupy GOPR, którzy zaprezentowali, jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w wypadku na stoku, szczególnie w warunkach zimowych i przy zmiennej pogodzie. Ratownicy krok po kroku tłumaczyli, jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wezwać pomoc oraz udzielić podstawowej pomocy medycznej. Pokaz miał bardzo praktyczny charakter i spotkał się z dużym uznaniem uczestników.

W akcję włączyli się także przedstawiciele Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Świeradowie-Zdroju. Ratownicy medyczni z Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze przekazywali cenną wiedzę z zakresu pierwszej pomocy, a leśnicy z Nadleśnictwa Świeradów opowiadali o bezpiecznym poruszaniu się po terenach leśnych zimą. „Stacja Kultury” w Świeradowie-Zdroju zadbała natomiast o edukację i promocję lokalnej historii miasta uzdrowiskowego. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad- Oddział we Wrocławiu, którzy prowadzili działania informacyjno-edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pracownicy GDDKiA zwracali szczególną uwagę na właściwe przygotowanie pojazdów do jazdy w warunkach zimowych, konieczność zachowania ostrożności na oblodzonych i zaśnieżonych nawierzchniach oraz stosowanie się do zasad bezpiecznego poruszania się po drogach krajowych. Natomiast pracownicy Ski&Sun Świeradów-Zdrój dbali o sprawny przebieg wydarzenia oraz bezpieczeństwo uczestników na terenie stacji narciarskiej. Udzielali informacji dotyczących zasad korzystania ze stoku, prawidłowego zachowania się na trasach narciarskich oraz współpracowali ze służbami mundurowymi i ratowniczymi, wspierając działania profilaktyczne i organizacyjne podczas pikniku.

Na uczestników czekały również konkursy z nagrodami, animacje dla dzieci oraz ciepły poczęstunek. Tradycyjna grochówka przygotowana przez Ochotniczą Straż Pożarną ze Świeradowa-Zdroju cieszyła się dużą popularnością i była miłym uzupełnieniem zimowej atmosfery wydarzenia.

Piknik „Kręci mnie bezpieczeństwo w zimie” spotkał się z bardzo dobrym oddźwiękiem społecznym. Uczestnicy podkreślali wysoką wartość edukacyjną wydarzenia, profesjonalizm służb oraz przyjazną, rodzinną atmosferę. Wielu z nich zwracało uwagę na to, jak ważne są tego typu inicjatywy, szczególnie w miejscowościach turystycznych, gdzie zimą znacząco wzrasta liczba osób korzystających ze stoków narciarskich.

Patronat nad wydarzeniem objęła Burmistrz Miasta Świeradowa-Zdroju, Pani Edyta Wilczacka, podkreślając tym samym znaczenie działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców i turystów. Piknik udowodnił, że połączenie edukacji, praktycznych pokazów i dobrej zabawy jest skutecznym sposobem na budowanie świadomości i odpowiedzialnych postaw podczas zimowego wypoczynku.

KPP w Lubaniu
podkom. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń
tel. 660 402 169

 

Powrót na górę strony