Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci dbając o bezpieczeństwo na dolnośląskich drogach, wykorzystują do tego celu również kamery Mobilnego Centrum Monitoringu

Data publikacji 29.07.2020

Wakacje zbliżają się do półmetka. Na drogach Dolnego Śląska codziennie widoczny jest wzmożony ruch pojazdów związany między innymi z wyjazdami i powrotami z letnich wojaży. Funkcjonariuszy drogówki oraz specjalistów z grupy SPEED, którzy każdego dnia walczą z przejawami agresji wśród kierowców i ignorowaniem przez nich obowiązujących przepisów, od kilku dni wspiera Mobilne Centrum Monitoringu. Ten specjalistyczny pojazd służbowy czujnym okiem kamery rejestruje wykroczenia popełniane przez kierujących i pozwala jeszcze skuteczniej dyscyplinować te osoby, które swoim zachowaniem stwarzają realne zagrożenie na drodze.

Dolnośląscy policjanci podejmują szereg działań, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom przemieszczającym się po drogach naszego województwa. Zwłaszcza podczas wakacji, gdy wiele osób wybiera się na letni wypoczynek i ruch jest wzmożony, funkcjonariusze mają dużo pracy. Mundurowi dbają o płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych, przeprowadzają liczne kontrole drogowe, zwracając szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców, sposób przewozu dzieci, które muszą podróżować w urządzeniach do tego przeznaczonych. Pod specjalnym policyjnym nadzorem znajduje się również stan techniczny pojazdów, które poruszają się po dolnośląskich drogach. Funkcjonariuszy drogówki już od roku wspiera w tych działaniach specjalna grupa SPEED, a od kilku dni również kamery Mobilnego Centrum Monitoringu.

Mobilne Centrum Monitoringu to specjalistyczny wóz obserwacyjny z systemem kamer i monitorów, który dotychczas wykorzystywany był do zabezpieczania imprez o charakterze masowym. Obecnie auto wspiera funkcjonariuszy ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w działaniach zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Swoją funkcję pełni stacjonując w pewnej odległości od obserwowanego terenu, gdzie rejestruje popełniane wykroczenia, np. przejazd na czerwonym świetle. Informacje o sprawcy następnie przekazywane są drogą radiową do patrolu oddalonego o kilkaset metrów, który zatrzymuje i wyciąga konsekwencje od kierowcy łamiącego przepisy. Pojazd wykorzystywany przez policjantów z dolnośląskiej komendy wyposażony jest w 7 kamer wysokiej rozdzielczości, sprzęt umożliwiający nagrywanie i przetwarzanie zarejestrowanego materiału, poza tym na pokładzie znajduje się agregat prądotwórczy, drukarka, fax i system łączności.

Od kilku dni MCM można zobaczyć na ulicach Wrocławia. Podczas wspólnych działań prowadzonych przez funkcjonariuszy ruchu drogowego z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej i wrocławskiej komendy miejskiej ponad 50 kierowców przekonało się o skuteczności działania tego specjalistycznego pojazdu i zarazem nieuchronności kary za ignorowanie obowiązujących przepisów. Dotychczas policjanci skupili się na rejestrowaniu wykroczenia w postaci niestosowania się do sygnalizacji świetlnej, które często prowadzi do bardzo poważnych wypadków z udziałem osób pieszych i rowerzystów. Jednak wielokrotnie, niejako przy okazji przeprowadzanych kontroli, mundurowi ujawniali również inne nieprawidłowości i zachowania niezgodne z prawem.

Działania z wykorzystaniem MCM będą kontynuowane i już niedługo to nowe „narzędzie” skierowane przeciw piratom drogowym, którzy swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu, będzie można spotkać również w innych miastach Dolnego Śląska.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Opis filmu: Film przedstawia specjalistyczny pojazd służbowy policji oraz zatrzymanie przez policjantów ruchu drogowego pojazdu osobowego do kontroli

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.87 MB)

Powrót na górę strony