Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne działania „Prędkość” na dolnośląskich drogach – ponad 800 kierujących jechało za szybko, a 30 z nich straciło prawo jazdy

Data publikacji 18.08.2020

Policyjne działania prowadzone na drogach województwa dolnośląskiego pokazują niestety, że wiele osób kierujących pojazdami nadal przekracza dozwoloną prędkość i to często w sposób rażący ignorując obowiązujące limity. Co roku m.in. w okresie wakacji zbyt szybka jazda przyczynia się do znacznej ilości zdarzeń drogowych, które często są tragiczne w skutkach. Niestety kolejna akcja pod kryptonimem „Prędkość”, którą w miniony weekend przeprowadzili dolnośląscy policjanci, pokazała, że ponad 60% z blisko 1,3 tys. skontrolowanych kierowców jechała znacznie za szybko. Co więcej, aż 30 osób straciło prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Funkcjonariusze apelują o rozsądną i ostrożną jazdę.

Głównym celem prowadzonych w miniony weekend przez dolnośląskich policjantów działań, było zapobieganie wypadkom drogowym poprzez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego. Akcja pod kryptonimem „Prędkość” realizowana na drogach Dolnego Śląska miała także za zadanie wyrobienie wśród ujawnionych sprawców wykroczeń przeświadczenia, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna i to nie tylko dla nich samych, ale również dla innych uczestników ruchu.

Funkcjonariusze prowadzili działania w miejscach, gdzie występuje najwięcej zagrożeń związanych z nierespektowaniem przez kierujących obowiązujących przepisów ruchu drogowego. W trakcie akcji policjanci wykorzystywali m.in. wideorejestratory, laserowe mierniki prędkości i urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie.

Mundurowi skontrolowali łącznie blisko 1,3 tys. pojazdów, z czego niestety ponad 60% w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości. 22 kierowców straciło prawo jazdy za rażące naruszenie obowiązujących limitów prędkości w terenie zabudowanym.

Jedną z niechlubnych rekordzistek była 33-letnia mieszkanka Milicza, która w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, jechała 133 km/h, czyli aż 83 km/h za szybko. W związku z tym policjanci ukarali kierującą mandatem karnym, a na jej konto trafiło 10 pkt. Oczywiści funkcjonariusze zatrzymali kobiecie prawo jazdy, które niezwłocznie przesłane zostanie do milickiego starosty celem wydania decyzji o jego zatrzymaniu na okres trzech miesięcy.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących po drogach Dolnego Śląska policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również, jak ważna jest jazda z prędkością dostosowaną do panujących warunków drogowych, czyli taką, aby kierowca miał możliwość pełnego panowania nad pojazdem i w razie potrzeby mógł go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka.

Warto również podkreślić fakt, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy, ponieważ w wielu przypadkach przez ich lekkomyślność cierpią inni uczestnicy ruchu drogowego. Dlatego też, policjanci będą dyscyplinować kierowców, którzy jadąc z nadmierną prędkością, mogą doprowadzić do czyjejś tragedii.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

 

Powrót na górę strony