Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Miał 1,7 promila alkoholu w organizmie kierując ciągnikiem rolniczym. Wyraźnie nie chciał zatrzymać się do kontroli

Data publikacji 23.08.2020

Pod znacznym wpływem alkoholu znajdował się kierujący traktorem zatrzymany przez wrocławskich policjantów na terenie gminy Długołęka. Mężczyzna jechał swoistym zygzakiem, co nie pozostawiało wątpliwości, co do jego stanu trzeźwości. Badanie alkomatem wykazało ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie 47-latka. Grożą mu teraz nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Jest już sierpień, czyli jeden z najbardziej gorących okresów dla rolników. Na podmiejskich drogach porusza się duża ilość pojazdów rolniczych. Kierujący nimi muszą wykazać się nie tylko sporymi umiejętnościami, ale przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Tego drugiego zabrakło 47-latkowi spod Wrocławia, który wsiadł za kierownicę rolniczej maszyny znajdując się pod znacznym wpływem alkoholu.

Tego dnia funkcjonariusze z Wydziału Prewencji i Patrolowego sprawdzali, czy w mniejszych miejscowościach należących do powiatu wrocławskiego, nikt nie łamie obowiązujących przepisów. Wystarczyło kilka minut, aby trafić na podejrzanie zachowującego się kierowcę ciągnika rolniczego. Pojazd poruszający się przed radiowozem nie utrzymywał prostolinijnego toru jazdy jadąc swoistym zygzakiem. Policjanci mieli prawo przypuszczać, że osoba siedząca za jego kierownicą może być pod wpływem alkoholu. Postanowili to sprawdzić.

Mężczyzna kierujący ciągnikiem reagował bardzo nienaturalnie na sygnały wydawane przez funkcjonariuszy. Wymachiwał rękami, obracał się w kierunku radiowozu i jechał dalej. Zatrzymał się dopiero na swojej posesji. Kiedy wywiadowcy podeszli do niego od razu wyczuli silny zapach alkoholu. 47-latek nie reagował na polecenia wydawane przez policjantów i dopiero użycie środków przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek, uspokoiło rolnika.

Sprawdzenie stanu trzeźwości w tym przypadku było właściwie formalnością, którą jednak funkcjonariusze musieli dopełnić. Wyświetlacz policyjnego urządzenia pokazał wynik odpowiadający ponad 1,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. 47-latek został zatrzymany w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa. Utracił też prawo jazdy.

Dalsze losy mieszkańca gminy Długołęka zależą teraz od decyzji sądu. Opierając się na obowiązujących przepisach, będzie mógł on orzec karę maksymalnie dwóch lat pozbawienia wolności.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KMP we Wrocławiu
sierż. szt. Krzysztof Marcjan
tel. 693-403-817

Powrót na górę strony