Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci przypominają o obowiązku zasłaniania ust i nosa w środkach komunikacji publicznej

Data publikacji 25.08.2020

Zgodnie z obowiązującymi przepisami i panującym reżimem sanitarnym, należy pamiętać o zasłanianiu ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wiele osób czując już przywilej możliwości poruszania się bez maseczek po ulicach zapomina, że korzystając ze środków transportu komunikacji publicznej, wchodząc do lokalu handlowego, usługowego lub galerii nadal musi zakrywać twarz. Niestosowanie się do tego przepisu może skutkować mandatem lub wnioskiem do sanepidu o nałożenie kary finansowej. W trosce o swoje bezpieczeństwo, w Lubinie i Głogowie policjanci kontrolują pasażerów w autobusach miejskich oraz przewożących pracowników do zakładów pracy.

Policjanci sprawdzają przestrzeganie prawa w różnych zakresach. Tym razem na wyraźną prośbę działu transportu kopalni ZG Lubin, funkcjonariusze z tamtejszej komendy przeprowadzili kontrolę przestrzegania reżimu sanitarnego i nakazu zakrywania ust i nosa w autobusach pracowniczych. Kierowcy skarżyli się, że osoby podróżujące tym środkiem transportu, nie stosują się do zaleceń wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów i ignorują obowiązujące nakazy. Policjanci w ramach przypomnienia i zdyscyplinowania osób niestosujących się do reżimu sanitarnego, zastosowali formę pouczenia. Należy jednak pamiętać, że osoba, która nie zakrywa nosa i ust w autobusie może zostać ukarana mandatem karnym od 50 do 500 zł. Nadzór nad przestrzeganiem tych przepisów ma prawo podejmować sanepid. W tym przypadku kary finansowe mogą być wyższe.

W związku ze utrzymującym się stanem epidemii, głogowscy policjanci też kontrolują przestrzeganie przepisów również w zakresie przemieszczania się pojazdami komunikacji zbiorowej. Sprawdzane były autobusy i busy, które przewożą więcej osób. Pamiętajmy, że łamanie wprowadzonych przepisów wiąże się z konsekwencjami prawnymi.

Nie zapominajmy, że stan epidemii oraz groźny dla życia wirus Covid – 19 nadal istnieją. Stosujmy się do rozporządzeń i wchodząc do lokali czy podróżując środkami komunikacji publicznej, zakładajmy maseczki. Stosowanie się do obowiązujących nakazów chroni nasze życie i zdrowie.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KPP w Lubinie
KPP w Głogowie

Opis filmu: Na filmie przedstawiono jak policjanci kontrolują busy i autobusy i sprawdzają przestrzeganie zakrywania ust i nosa w środkach komunikacji publicznej

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 35.46 MB)

Powrót na górę strony