Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant odnalazł rannego orła bielika

Data publikacji 31.08.2020

W miniony weekend szef średzkiej komendy powiatowej policji, podinsp. Dariusz Smoliński, pomógł uratować niezwykle rzadkiego i chronionego na terenie naszego kraju ptaka drapieżnego - orła bielika. Policjant realizując jedną ze swoich życiowych pasji, obserwował dziką przyrodę w okolicach miejscowości Rusko, gdy w pewnym momencie zauważył pośród zarośli rannego ptaka. Zwierze znajdowało się w bezpośrednim sąsiedztwie linii wysokiego napięcia i ewidentnie potrzebowało pomocy. Średzki policjant, któremu los zwierząt nie jest obojętny, natychmiast zareagował na zaistniałą sytuację i wezwał właściwe służby, dzięki czemu orzeł trafił do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt, gdzie pod okiem specjalistów dochodzi do pełni sił.

W miniony weekend Komendant Powiatowy Policji w Środzie Śląskiej - podinsp. Dariusz Smoliński spędzał czas wolny, realizując jedną ze swoich życiowych pasji, jaką jest obserwacja dzikiej przyrody. Podczas tej wyprawy, w pobliżu miejscowości Rusko, w powiecie średzkim, zauważył leżącego pod linią wysokiego napięcia drapieżnego ptaka, który ewidentnie potrzebował pomocy.

Funkcjonariusz natychmiast podbiegł do rannego zwierzęcia, które najprawdopodobniej uderzyło w linie energetyczną, w wyniku czego złamało skrzydło i nie było w stanie wzbić się w powietrze. W tej sytuacji niezbędna była fachowa pomoc, dlatego policjant powiadomił dyżurnego miejscowej komendy policji, który na miejsce wezwał pracowników zajmujących się ochroną zwierząt.

Jak się okazało ptakiem, którego odnalazł średzki funkcjonariusz, był 2-letni orzeł bielik - rzadko spotykany i będący pod ochroną przedstawiciel rodziny jastrzębiowatych, który jest największym europejskim orłem. Ptak po zaopatrzeniu weterynaryjnym został przekazany do ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt w Tomaszowie Bolesławieckim, gdzie pod okiem specjalistów będzie dochodził do pełni sił.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Środzie Śląskiej

Powrót na górę strony