Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczniej na dolnośląskich drogach podczas wakacji

Data publikacji 01.09.2020

Za nami wakacje, okres odpoczynku i regeneracji, zarówno dla najmłodszych jak i rodziców, czas, w którym planujemy wyjazdy do różnych miejsc - niekiedy bardzo odległych, czasem znajdujących się na terenie naszego rodzimego województwa. Tegoroczne wakacje były również czasem wytężonej pracy dolnośląskich policjantów, dbających o to, by każdy przemieszczający się pojazdem przez teren Dolnego Śląska mógł bezpiecznie dotrzeć do celu. Efektem tej mozolnej pracy funkcjonariuszy na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym był spadek w porównaniu z ubiegłorocznym okresem wakacyjnym liczby wypadków, ofiar śmiertelnych, rannych oraz liczby samych kolizji. Najistotniejszy spadek, bo aż o blisko 45 %, policjanci odnotowali wśród liczby ofiar śmiertelnych.

Za nami okres letniego wypoczynku, podczas którego dolnośląscy policjanci prowadzili wzmożone działania kontrolne w ramach akcji "Bezpieczne Wakacje". Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na najczęstsze przewinienia kierujących, skutkujące nierzadko zdarzeniami drogowymi.

Wśród zachowań kierowców mających negatywny wpływ na bezpieczeństwo wymienić można było brawurową jazdę połączoną z nadmierną prędkością, nieprawidłowe wykonywanie manewrów, w szczególności manewru wyprzedzania, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz jazdę po alkoholu.

Wzorem lat ubiegłych policjanci dolnośląscy podczas różnego rodzaju wzmożonych działań w trakcie wakacji dyscyplinowali kierowców dążąc do zminimalizowania ilości zdarzeń na drogach, w tym tych o najtragiczniejszych skutkach. Efektem tych działań jest spadek, w porównaniu z okresem wakacyjnym poprzedniego roku, ilości wypadków drogowych o ponad 6 %, co za tym idzie mniejsza o ponad 9 % liczba osób rannych. Każda ofiara śmiertelna wypadku drogowego to tragedia w rodzinie, która straciła bliską osobę - najbardziej idealną byłaby sytuacja, w której poinformowalibyśmy o stuprocentowym spadku liczby ofiar śmiertelnych. Choć walka policjantów o jak najmniejszą liczbę ofiar śmiertelnych na drodze i budowanie świadomości kierowców na temat czynników mających wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem nigdy nie będzie miała końca, to na tym polu dolnośląscy funkcjonariusze odnotowali dość istotny, bo blisko 45-cio procentowy spadek w porównaniu do okresu wakacyjnego roku ubiegłego. Policjanci odnotowali również na terenie całego województwa spadek liczby samych kolizji drogowych o blisko 12 %.

Teraz przed nami okres wczesnojesienny, związany z częstymi zmianami aury, intensywnymi opadami deszczu, coraz częściej pojawiającą się mgłą. Kolejny element mający wpływ na ograniczenie widoczności na drodze to coraz wcześniej zapadający zmrok. Pamiętajmy, aby w przypadku wystąpienia niekorzystnych warunków zwolnić prędkość do takiej, która pozwoli nam kontrolować sytuację na drodze.

nadkom. Kamil Rynkiewicz

Źródło: KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony