Bieżące informacje

Skuteczne poszukiwania grzybiarza w powiecie złotoryjskim

Data publikacji 10.09.2020

Ponad 5 godzin trwały poszukiwania grzybiarza z Wojcieszowa. Mężczyzna mający problemy zdrowotne, wyszedł z domu wczoraj, o wczesnych godzinach porannych. Nie wziął ze sobą telefonu komórkowego, a kiedy nie powrócił po kilku godzinach, zmartwiona rodzina poprosiła o pomoc policję. W jego poszukiwania zaangażowani byli policjanci, pies tropiący, strażacy, pracownicy nadleśnictwa, rodzina i mieszkańcy Wojcieszowa. Na szczęście, mężczyzna został odnaleziony i oddany pod opiekę rodziny.

Wczoraj po godzinie 17:00 dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi otrzymał bardzo niepokojące zgłoszenie. Rodzina zawiadomiła, że 60-latek wyszedł po godzinie 7:00 rano na grzyby i do tej pory nie wrócił do domu. Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna miał problemy zdrowotne, nie wziął ze sobą telefonu komórkowego i nie powiedział też, do którego lasu się wybiera.

Do działań natychmiast zostali skierowani funkcjonariusze ze złotoryjskiej jednostki. Powiadomiono strażaków z OSP Wojcieszów oraz pracowników złotoryjskiego nadleśnictwa. Na miejscu pracował także specjalnie wyszkolony pies tropiący. W poszukiwania oprócz rodziny byli zaangażowani także mieszkańcy. Sprawdzano wszystkie miejsca, w których mógł przebywać 60-latek i gdzie był widziany przez innych grzybiarzy. Po ponad pięciu godzinach poszukiwania zakończyły się sukcesem. Mężczyzna został odnaleziony na pograniczu powiatu złotoryjskiego i jaworskiego. Po przebadaniu przez ratowników medycznych, cały i zdrowy trafił pod opiekę rodziny.

Przed nami kilka dni z bardzo dobrą, słoneczną pogodą, która będzie sprzyjała leśnym wyprawom i grzybobraniu. Jednak odpowiedni strój i atlas grzybów to nie wszystko o czym powinniśmy pamiętać. Jak przygotować się do wyprawy na grzyby?

  • należy zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy, a kiedy wychodzimy w godzinach popołudniowych pomocna będzie latarka i odblaski,
  • trzeba zabrać ze sobą lekarstwa, jeśli na coś przewlekle chorujemy,
  • należy poinformować rodzinę, w którym kierunku się udajemy i bieżąco informować ich o swojej lokalizacji,
  • odradzamy samotne wyjścia, zapewnijmy sobie towarzystwo, w ten sposób w razie wypadku będziemy mogli liczyć na szybką pomoc,
  • powinniśmy zwracać uwagę na inne osoby w lesie, być może któraś z nich będzie poszukiwana, a nasze informacje pomogą służbom w prowadzonej akcji poszukiwawczej.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KPP Złotoryja
sierż. szt. Dominika Kwakszys
tel.603–765–923

Powrót na górę strony
Polska Policja