Bieżące informacje

Seniorze-nie daj się oszukać! Policjanci przekazali taksówkarzom i spółdzielniom mieszkaniowym ulotki mające trafić do seniorów

Data publikacji 10.09.2020

Policjanci przekazali materiały prewencyjne dotyczące wszelkiego rodzaju przestępstw na szkodę seniorów jeleniogórskim taksówkarzom oraz przedstawicielom spółdzielni mieszkaniowych. W związku z wciąż powtarzającymi się oszustwami pod legendą, gdzie ofiarami są seniorzy, policjanci prowadzą działania prewencyjne, które mają na celu ostrzeżenie przed tego rodzaju nieuczciwymi praktykami.

Jeleniogórscy policjanci przekazali materiały prewencyjne zawierające informacje o sposobach działania oszustów oraz porady jak nie dać się oszukać jeleniogórskim taksówkarzom. Ci natomiast podczas przewozu osób starszych będą wręczać broszury.

Materiały profilaktyczne trafiły także do przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych na terenie miasta. Część z nich została już przez policjantów umieszczona na tablicach informacyjnych w budynkach administracyjnych, trafią również na tablice mieszczące się na klatkach schodowych bloków wielorodzinnych.

Opisywane materiały prewencyjne, mające trafić do seniorów, zawierają wskazówki jak zachować się w przypadku otrzymania telefonów od osób, które podszywają się pod urzędników, pracowników administracji, najbliższych członków rodziny czy policjantów.

W ostatnim czasie zarówno w całym kraju, jak również w regionie jeleniogórskim, doszło do oszustw metodą na tzw. policjanta czy wnuczka. Należy pamiętać, że policjanci nie będą kontaktować się w żadnej ważnej sprawie telefonicznie, tylko przyjadą do mieszkania, czy domu. Dodatkowo obecność każdego policjanta w naszym domu możemy potwierdzić u oficera dyżurnego, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o zaciąganie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać, ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę. „Nie zabezpieczają” również pieniędzy przechowywanych w domach czy na koncie bankowym.

Policjanci przypominają seniorom, aby

  • zawsze kierowali się zasadą " ograniczonego zaufania",
  • w przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zażądali osobistego kontaktu z osobą podającą się za krewnego,
  • skontaktowali się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji, która miała być powodem pożyczki.
  • W każdym przypadku podejrzenia oszustwa należy niezwłocznie powiadomić policję.

mł. asp.. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP Jelenie Góra
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604–580–490

Powrót na górę strony
Polska Policja