Bieżące informacje

Policyjne działania „Prędkość” na dolnośląskich drogach – ponad 800 kierujących jechało za szybko, a 21 z nich straciło prawo jazdy

Data publikacji 14.09.2020

W trosce o bezpieczeństwo osób podróżujących po drogach województwa dolnośląskiego policjanci przeprowadzili w miniony weekend wzmożone działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą „Prędkość”. Niestety mimo wielu apeli, a także licznych kampanii społecznych nadal wiele osób kierujących pojazdami przekracza dozwoloną prędkość i to często w sposób rażący ignorując obowiązujące limity. Na ponad 1,4 tys. skontrolowanych kierowców blisko 60% jechało za szybko. Co więcej, aż 21 z nich straciło prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym. Funkcjonariusze apelują o rozsądek za kierownicą i ostrożną jazdę.

Głównym celem, prowadzonych w miniony weekend przez dolnośląskich policjantów działań, było zapobieganie wypadkom drogowym, poprzez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego. Akcja pod kryptonimem „Prędkość” realizowana na drogach Dolnego Śląska miała także za zadanie wyrobienie wśród ujawnionych sprawców wykroczeń przeświadczenia, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna i to nie tylko dla nich samych, ale również dla innych uczestników ruchu.

Funkcjonariusze prowadzili działania w miejscach, gdzie występuje najwięcej zagrożeń związanych z nierespektowaniem przez kierujących obowiązujących przepisów ruchu drogowego. W trakcie akcji policjanci wykorzystywali m.in. wideorejestratory, laserowe mierniki prędkości i urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie.

Mundurowi skontrolowali łącznie ponad 1,4 tys. pojazdów, z czego niestety blisko 60% w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości. 21 kierowców straciło prawo jazdy za rażące naruszenie obowiązujących limitów prędkości w terenie zabudowanym.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących po drogach Dolnego Śląska policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również, jak ważna jest jazda z prędkością dostosowaną do panujących warunków drogowych, czyli taką, aby kierowca miał możliwość pełnego panowania nad pojazdem i w razie potrzeby mógł go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka.

Warto również podkreślić fakt, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy, ponieważ w wielu przypadkach przez ich lekkomyślność cierpią inni uczestnicy ruchu drogowego. Dlatego też policjanci będą dyscyplinować kierowców, którzy jadąc z nadmierną prędkością, mogą doprowadzić do czyjejś tragedii.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

  • policjant w maseczce mierzy prędkość przy użyciu fotoradaru
  • Odbicie w lusterku policjanta który rozmawia z kierowcą podczas kontroli drogowej
  • Policjant mierzy prędkość na ulicy w mieście stojąc na poboczu
  • policjantka mierzy prędkość przejeżdżajacych samochodów na drodze w lesie
  • policjant mierzy prędkość przy pomocy fotoradaru stojąc koło budynku straży pożarnej
  • policjant sprawdza samochód cieżarowy zatrzymując go na ulicy
  • obraz z wideorejestratora zarejestrowany przez nieoznakowany radiowóz
  • policjant kontroluje kierowce autobusu na poboczu drogi
  • policjant kontroluje kierowcę busa zatrzymanego wcześniej za przekroczenie prędkości
Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja