Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dolnośląscy policjanci prowadzą pogadanki z najmłodszymi w ramach działań „Bezpieczna droga do szkoły”

Data publikacji 15.09.2020

Za nami drugi tydzień roku szkolnego. Dolnośląscy policjanci-z zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanego z wprowadzonym na terenie naszego kraju stanem epidemii-wciąż kontynuują akcję „Bezpieczna droga do szkoły”. W trakcie działań funkcjonariusze prewencji oraz ruchu drogowego odwiedzają placówki oświatowe, uświadamiając najmłodszych w jaki sposób bezpiecznie chodzić do szkoły i z niej wracać. Często najmłodsi wspólnie z policjantem trenują swoje umiejętności na przejściach dla pieszych.

Bezpieczeństwo dzieci to jeden z głównych celów policjantów. Dlatego też funkcjonariusze spotykają się z uczniami w szkołach i przedszkolach, aby przypomnieć podstawowe zasady poruszania się po drodze. Tłumaczą jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię, jak korzystać z przejścia dla pieszych kierowanych sygnalizacją świetlną oraz tych bez sygnalizacji. Mundurowi uświadamiają i tłumaczą dzieciom, już od najmłodszych lat, jak ważne dla bezpieczeństwa osoby pieszej jest noszenie elementów odblaskowych, a także uczą w jaki sposób je zakładać, aby być widocznym dla kierujących pojazdami.

Funkcjonariusze uświadamiają również dzieciom podczas prelekcji, jakie zagrożenia mogą je spotkać podczas różnego rodzaju zabaw, rozmów z obcymi czy jazdy na rowerze.

Na koniec wizyty, która odbyła się w ostatnim czasie w Lubinie, przedszkolaki otrzymały od policjantów węża spacerowego, którego zadaniem jest zabezpieczać dzieci przed wtargnięciem na jezdnię, odłączanie się od grupy, a także ułatwienie nauki prawidłowych zachowań i zasad bezpiecznego poruszania się po chodnikach i przejściu dla pieszych.

Przypominamy, że wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni bezwzględnie stosować się do przepisów. Kierujący powinni zachować szczególną ostrożność przy dojeżdżaniu do przejść dla pieszych i nie wjeżdżać za sygnalizator kiedy jest to zabronione. Piesi natomiast w porze od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym mają obowiązek stosować elementy odblaskowe, chyba że poruszają się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni także korzystać z oznaczonych przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizacji świetlnej.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP w Wałbrzychu,
KMP w Jeleniej Górze,
KPP w Lubinie

Powrót na górę strony