Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Próbowali uciec przed policjantami – zostali zatrzymani po pościgu

Data publikacji 17.09.2020

Niezatrzymanie się do kontroli drogowej, którą zamierzają przeprowadzić policjanci lub inne osoby uprawnione do tego, w myśl obowiązujących przepisów stanowi przestępstwo zagrożone karą nawet do 5 lat więzienia. Najwidoczniej niektórzy kierowcy nie zdają sobie z tego sprawy, ponieważ podejmują próby ucieczki, które i tak najczęściej kończą się zatrzymaniem przez mundurowych i tylko potęgują negatywne konsekwencje wyciągane wobec uciekinierów. Przekonać się o tym mógł motocyklista zatrzymany przez funkcjonariuszy z Lubania oraz kierowca opla, którego po pościgu złapali legniccy policjanci.

Do zatrzymania 37-letniego motocyklisty doszło na terenie powiatu zgorzeleckiego. Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Leśnej, w powiecie lubańskim, podczas nocnej służby na terenie miasta zauważyli jadący z naprzeciwka motocykl, którego kierowca na widok oznakowanego radiowozu gwałtownie przyśpieszył i zaczął uciekać. Policjanci natychmiast ruszyli zanim w pościg. Pomimo nadawania wyraźnych sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych do zatrzymania, motocyklista nie zamierzał poddać się policyjnej kontroli. Po przejechaniu kilkunastu kilometrów kierujący jednośladem zjechał na drogę szutrową, a następnie przejechał przez tory kolejowe, gdzie stracił panowanie nad pojazdem. Mężczyzna próbował jeszcze uciekać pieszo wzdłuż torowiska, jednak funkcjonariusze obezwładnili go i zatrzymali. Zachowanie 37-latka wskazywało, że może znajdować się pod wpływem narkotyków. Fakt ten potwierdziło badanie narkotesterem, które wykazało obecność w jego organizmie substancji psychotropowych. Dodatkowo od motocyklisty pobrano krew do badań. W trakcie czynności okazało się również, że nie posiadał on uprawnień do kierowania jednośladem. Teraz za niezatrzymanie się do kontroli oraz jazdę pod wpływem środków odurzających zatrzymany będzie odpowiadał przed sądem.

W Legnicy policjanci biorący udział w działaniach kontrolno-prewencyjnych „Trzeźwy poranek”, na jednej z ulic miasta zauważyli kierującego pojazdem marki Opel Astra. Mężczyzna na widok mundurowych gwałtownie zawrócił i zaczął się oddalać w kierunku jednej z pobliskich wsi. Mundurowi od razu podjęli pościg za uciekinierem, wydając mu jednocześnie przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych polecenia do zatrzymania. W miejscowości Janowice Duże z uwagi na nadmierną prędkość, 36-latek stracił panowanie nad prowadzonym pojazdem, uderzył w ogrodzenie jednej z posesji, w konsekwencji czego został zatrzymany. Po zderzeniu opla z przeszkodą, z auta wybiegła młoda pasażerka, która szybko oddaliła się z miejsca, jednak niedługo potem również ona została zatrzymana. Jak się okazało 16-latka przebywała na ucieczce z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. W trakcie dalszych czynności wyszło na jaw, że 36-latek wsiadł za kierownicę samochodu pod wpływem środków odurzających i nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Funkcjonariusze po przeszukaniu zatrzymanego dodatkowo ujawnili przy nim marihuanę. Co więcej, intensywne działania operacyjne i dochodzeniowo-śledcze pozwoliły wykazać związek zatrzymanej dwójki z szeregiem przestępstw, do których doszło na terenie Legnicy. Mężczyźnie grozi teraz kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności, a o dalszym losie 16-latki zdecyduje sąd rodzinny

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KPP w Lubaniu
asp. szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń
tel. 660–402–169

KMP w Legnicy
asp. Anna Grześków
tel. 504–798–649

Powrót na górę strony