Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jego pasją jest ratowanie ludzkiego życia. Jest Policjantem, Ratownikiem Medycznym i Strażakiem – został odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi

Data publikacji 30.09.2020

W Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu zostały wręczone ordery i odznaczenia państwowe nadane mieszkańcom Dolnego Śląska przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczony został funkcjonariusz Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu starszy sierżant Wiktor Fedorczuk. Praca w policji to tyko jedno z wielu zajęć jakie wykonuje, by pomagać i ratować ludzkie życie.

Starszy sierżant Wiktor Fedorczuk to policjant wyjątkowy… Swoją pasję określił już w dzieciństwie będąc w grupie harcerskiej. Tam właśnie nauczył się podstawowych zasad udzielania pomocy przedmedycznej osobom poszkodowanym. W kolejnych latach pogłębiał tą wiedzę zdobywając nowe umiejętności w ratowaniu życia ludzkiego. Idąc tą drogą w 2009 roku zdobył tytuł Ratownika Medycznego i do dzisiaj jest członkiem załogi karetki pogotowia.

Aby mieć więcej okazji do pomocy drugiemu człowiekowi w sytuacjach zagrożenia Wiktor zasilił drużynę Ochotniczej Straży Pożarnej - Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Starówka. Jednostka ta specjalizuje się w prowadzeniu działań ratowniczych w najtrudniejszych warunkach w celu ratowania osób poszkodowanych w wyniku katastrof i klęsk żywiołowych.

Do służby w szeregach wrocławskiej policji - a konkretnie Wydziału Ruchu Drogowego, wstąpił w 2014 roku i wykorzystując swoje umiejętności niejednokrotnie miał okazję, aby pomóc ludziom poszkodowanym w zdarzeniach drogowych. Często dzieje się tak, że to właśnie policjanci pojawiają się jako pierwsi na miejscu wypadków, czy też muszą podjąć akcję ratowania czyjegoś życia. Dlatego czekając na przybycie pogotowia, nie tracąc czasu, sami podejmują akcję. Pierwsza pomoc na miejscu tego typu zdarzeń obejmuje szereg działań, jak opatrywanie ran, tamowanie krwotoków czy resuscytacja, a Wiktor zadania te wykonuje profesjonalnie.

Ważną częścią służby st. sierż. Wiktora Fedorczuka jest dzielenie się swoją wiedzą z innymi, dlatego obecnie podnosi on kwalifikacje innych dolnośląskich funkcjonariuszy prowadząc szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy. Prowadzi również recertyfikację kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Szkolenia prowadzone są dla policjantów oraz pracowników policji z całego garnizonu dolnośląskiego.

Pomocowa działalność Wiktora została uhonorowana nadaniem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Brązowego Krzyża Zasługi. Został on wręczony w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu przez Wojewodę Dolnośląskiego.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Zespół Prasowy KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony