Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bielawski dzielnicowy ustalił osobę zaśmiecającą teren tuż przy lesie. Odpady zostały usunięte, a sprawcę czekają konsekwencje prawne

Data publikacji 02.10.2020

Dzięki dzielnicowemu z bielawskiego komisariatu ustalono osobę, która wywoziła śmieci na grunty znajdujące się w pobliżu lasu. Po interwencji policjanta sprawca uprzątnął odpady, jednak nie uniknie odpowiedzialności za swoje czyny. Obecnie prowadzone jest postępowanie w tej sprawie, a mowa o wykroczeniu zagrożonym karą grzywny nawet do 5 tysięcy złotych. Przypominamy, że informacje o nielegalnych wysypiskach można przekazywać również za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Jeszcze we wrześniu do bielawskiego dzielnicowego docierały zgłoszenia mówiące, że w jego rejonie służbowym dochodzi do nielegalnego zaśmiecania terenów przyleśnych. Policjant bardzo szybko zaangażował się w ustalenie okoliczności tych zdarzeń próbując dotrzeć do sprawcy.

Na miejscu zgłoszenia ujawnione zostały różnego rodzaju odpady, które były wywożone na teren obszarów przyleśnych, będących własnością prywatną. Dzielnicowy, w którego rejonie popełniono wykroczenie szybko ustalił sprawcę, a zarazem właściciela śmieci. Osoby wyrzucające odpady do lasu nie do końca są anonimowe. Niekiedy w wyrzuconych nielegalnie śmieciach można znaleźć informację, która pozwala ustalić właściciela.

Kiedy sprawca wykroczenia dowiedział się, że jego personalia zostały ustalone sam zadeklarował uprzątnięcie nielegalnego wysypiska, które wcześniej stworzył. To jednak nie kończyło sprawy, gdyż wyrzucanie śmieci do lasu czy na tereny przyległe to nie tylko nieodpowiedzialne zachowanie, ale przede wszystkim wykroczenie, którego konsekwencją może być kara grzywny nawet do 5 tysięcy złotych. Dlatego w Komisariacie Policji w Bielawie nadal prowadzone jest postępowanie w przedmiocie zaśmiecania.

Osoby będące świadkami w procederze wyrzucania odpadów w niedozwolonych miejscach powinny poinformować o zaistniałej sytuacji najbliższą jednostkę Policji. O ile to możliwe należy zapisać jak najwięcej informacji identyfikujących sprawce, jak chociażby rejestracja samochodu. Pomocne może być również precyzyjne podanie godziny i miejsca zdarzenia. Informacje o nielegalnych wysypiskach można przekazać również za pomocą aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Dzierżoniowie

Powrót na górę strony